• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Ağustos 2012 Perşembe 11:53 | Son Güncelleme:

Tampon bölge, BMGK'nın önünde

Tampon bölge, BMGK'nın önünde

Bm Güvenlik Konseyi (BMGK), 1 Ağustos'tan bu yana dönem başkanlığı koltuğunda oturan Fransa'nın başkanlığında, Suriyeli mültecilerin durumunu değerlendirdi.

Fransa toplantıya BMGK üyesi olmayan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye'nin diğer komşularının (Ürdün, Lübnan, Irak) dışişleri bakanlarını davet etti. Davutoğlu, Türkiye'ye sığınan mültecilerin durumuyla birlikte sayılarının psikolojik eşik olarak kabul edilen 100 bin sınırını aşması durumunda Suriye sınırları dahilinde, mülteciler için güvenli bir bölge oluşturulmasına ilişkin görüşlerini aktardı.
BMGK zirvesi, başta Türkiye ve Ürdün olmak üzere, Suriye'nin komşu ülkelerine akın eden mültecilerin durumundan ötürü 'uçuşa yasak bölge' önerisinin tırmandığı bir döneme denk geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, zirve öncesinde yaptığı açıklamada 'Suriye'de uçuşa yasak bölge olmadan tampon bölge kurulmasının imkansız olduğunu' söyledi. France inter radyo kanalına konuşan Fabius, tampon bölgedeki göçmenlerin korunabilmesi için hava sahasının korunması ve karada gerekli askeri bazı önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, önceki gün yaptığı açıklamada, 'müttefik ülkelerle birlikte Türkiye'nin önerdiği tampon bölge kurulması önerisi üzerinde çalıştıklarını' söylemişti. Hollande'nin ardından  Suriye basınına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, tampon bölge önerisini 'gerçek dışı' olarak nitelendirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, önceki gün 'Bizim odak noktamız, (Suriye ile) sınırın kendi tarafında başa çıkabileceği mültecilerin sayısını artırabilmesi ve BM'den daha fazla yardım görmesi için Türkiye'ye yardımcı olma üzerinde' demişti.

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı