• $9,5642
  • €11,1369
  • 551.492
  • 1455.42
28 Ağustos 2021 Cumartesi 11:47 | Son Güncelleme:

Taliban 1 hafta süre verdi: DEAŞ'ı zora sokacak karar

Taliban 1 hafta süre verdi: DEAŞ'ı zora sokacak karar

DEAŞ/Horasan'ın bombalı saldırılarının ardından, Taliban tüm vatandaşların ellerinde bulunan silah, mühimmat gibi 'devlet malı' sayılan cephaneliği teslim etmesi yönünde karar aldı.

Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'de 175 kişinin ölümüne neden olan DEAŞ/Horasan'ın bombalı saldırılarının ardından, başkentte yaşayan tüm vatandaşların ellerinde bulunan silah, mühimmat gibi 'devlet malı' sayılan cephaneliği teslim etmesi yönünde karar aldı.

Star.com.tr'de yer alan habere göre, ABD'nin tüm dünyanın izlediği o skandal görüntülerle çekilmesinin ardından, Afganistan'da yönetim yıllar sonra yeniden Taliban'a geçti.

Ülkede Taliban'ın karşısında yer alan terör örgütü DEAŞ, günlerdir kaotik görüntülere sahne olan havalimanı kapısındaki kalabalığın arasında canlı bombalar patlattı.

Taliban, 13'ü ABD askeri, 28'i Taliban üyesi en az 175 kişinin öldüğü bombalı saldırıların ardından, güvenlik önlemlerini artırdı. Sıkı denetimlerin yapıldığı Kabil'de, Taliban yönetimi haricinde kimsede silah olmayacağı kararı duyuruldu.

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, Kabil'de yaşayan insanlara, ellerinde bulunan silah, mühimmat vb "devlet malı' sayılacak cephaneliği, "ilgili yetkililere" teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Taliban'ın tüm silahların, mühimmatın ve diğer ilgili eşyaların bir hafta içinde teslim edilmesi kararı aldığı belirtiliyor.

Twitter'da yaptığı paylaşımla kararı doğrulayan Mücahid, bunun yasal bir süreç olduğunu ve verilen süre sonunda teslimatı yapmayanların suçlu sayılacağını belirtti.

Karar, Kabil Havalimanı'nda 175 kişinin ölümüne neden olan bir dizi patlamanın ardından alındı. Terör saldırılarını, Afganistan'da faaliyet gösteren DEAŞ'ın Afganistan'daki Horasan hücresi üstlendi.

Taliban, patlamalarda ölenler arasında en az 28 Taliban üyesinin olduğunu açıkladı. Grup ayrıca gelecekteki saldırıları önlemek için Kabil Havalimanında güvenliği artırma sözü verdi. Afganistan çevresindeki tüm havaalanlarında da, ek önlemler alınacağı belirtildi.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı