• $13,7833
  • €15,6244
  • 787.76
  • 2034.53
9 Haziran 2013 Pazar 07:20 | Son Güncelleme:

Taksim Gezi Parkı ilk kez bu kadar kalabalık gördü! Taksim Gezi'de son durum

Taksim Gezi Parkı ilk kez bu kadar kalabalık gördü! Taksim Gezi'de son durum

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylem 13'üncü gününe girdi. Gezi Parkı olaylarının 13'üncü gününde Taksim Dayanışma Platformu Taksim Meydanı’nda geniş katılımlı miting düzenledi.

Birçok siyasi parti, kurum, kuruluş, sendika üyeleri, çeşitli mahalle ve semt sakinleri farklı yönlerden kortejler halinde mitinge katılmak üzere Taksim Meydanı’na yürüdü. Meydana miting için kurulan platformdan katılımcılara yönelik yapılan konuşmalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar eleştirilirken, tertip komitesi, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” ve “Hükümet istifa” sloganları dışında slogan atılmamasını istedi. Konuşmalarda, Hatay'da olaylar sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert anılırken, Cömert’in ölmeden önce bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı yazı okundu. Ardından Taksim Dayanışma Platformunu oluşturan çeşitli sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklaması okundu. 

MİTİNGDE GERGİNLİK

Bu arada, binlerce kişinin "Gezi Parkı Eylemi" ne destek vermek için Taksim Meydanı'na yürüyüşlerinin sürdüğü sırada meydanda bir gerginlik yaşandı. BDP bayrakları taşıyan grupta Abdullah Öcalan’ın posteri ve PKK bayrakları açılınca bu durum bir başka grup tarafından protesto edildi. Protestocu gruptakiler, ‘PKK dışarı’, ‘Apo dışarı’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, sloganları attı. 

Miting platformdan yapılan konuşmalarla devam ediyor.

BARİKATLAR KALDIRILDI

Öğlen saatlerinden itibaren mitinge katılan gruplar, Beşiktaş, Tünel ve Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı'na yürüdü. Taksim Dayanışması üyeleri, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu'nda göstericiler tarafından önceden kurulan barikatları kaldırdı. Barikatların grupların, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu'ndan ulaşımının rahat sağlanması amacıyla kaldırıldığı bildirildi. Mitingin ardından yola yeniden barikat kurulacağı öğrenildi.

GÜNE BÖYLE UYANDILAR / VİDEO

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

GEZİ PARKI EYLEMİNDE BÜYÜK GÜN

Bu güzergahlardan araç geçişine izin vermeyen gruptakiler, mitingin ardından yola yeniden barikat kurulacağını söyledi. 

Taksim Meydanı'na çıkan diğer güzergahlarda göstericiler tarafından önceden kurulan barikatlar ise kaldırılmadı. 

Grupların meydana gelişinin ardından miting, saat 16.00 sıralarında başladı. Mitingde,
Hatay'daki gösteriler sırasında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in, bir sosyal paylaşım sitesinde yazdığı son mesaj okundu. 

Bu sırada, alandaki gruplar çeşitli sloganlar attı. Miting, meydana kurulan platforma çıkan Bandista müzik grubunun konseriyle devam ediyor.

YELKENCİLERDEN DESTEK

Bu arada Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme destek vermek isteyen yelkenciler, Dolmabahçe sahilinde biraraya gelerek, ritim tutup çeşitli sloganlar attı.

Grup daha sonra Kalamış Marina'ya dönmek için Dolmabahçe'den ayrıldı.

CHP Gençlik Kolları üyesi bir grup saat 13.00'de Galatasaray Lisesi önünde biraraya geldi. Ellerinde 'Mücadelen kavgamızda yaşayacak yoldaş" şeklinde pankart taşıyan grup, 'Ataya selam, direnişe devam' ve 'Abdullah Cömert ölümsüzdür' şeklinde sloganlar eşliğinde Taksim Gezi Parkı'na yürüdü.

Gezi Parkı eylemlerinin 13'üncü gününde eylemciler müdahale olmadan sakin bir gece geçirdi.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'na dün akşam saatlerinden itibaren akın eden binlerce kişi, gece saatlerinde de şarkılar söyleyip gönüllerince eğlendi.

Taksim Dayanışması’nın dün yazılı açıklamayla duyurduğu çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: “5 Haziran günü Taksim Dayanışması’nın ve alanın taleplerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ilettik. O günden bu yana taleplerimizin hiçbiri karşılanmadığı gibi bu hususta herhangi bir somut adım da atılmadı. Polis şiddeti ülkenin birçok ilinde halen sürüyor. Hükümeti sorumlu davranmaya, taleplerimizi dinlemeye ve bu taleplerin erçekleştirilmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha davet ediyoruz.”

Öte yandan bazı gruplar da Taksim’in değişik noktalarında buluşarak seslerini duyurmaya çalışacak. O buluşmalar da şu şekilde gerçekleşecek:

* Sinemacılar, Emek Sineması için bugün saat 13.00’da Emek Sinema’sı önünde toplanlanma çağrısında bulundu.

* Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de meslektaşlarını Taksim Dayanışması’nın çağrısı için İmam Adnan Sokak’taki dernek binasında saat 15.00’da toplanma çağrısı yaptı.

* Adalet Arayan Mahalleler adlı bir grup da, yayınladıkları şu metinle bugün saat 13.00’da Tünel Meydanı’nda toplanma çağrısında bulundu: “İstanbul’da başlayan ve dünyanın yakından tanık olduğu bir “sahiplenme” yaşıyor, izliyoruz. İnsanlar siyasi görüş, etnik aidiyet, dini ve mezhebi inanç, cinsel yönelim ve yaş farkı gözetmeksizin bütün İstanbul’a ait Gezi Parkı’nı ve ağaçlarını sahipleniyor. Bizler mahallesini, evini ve komşuluğunu savunan insanlar olarak bu hali anlıyoruz. Şimdi de bu halimizi anlatmak için meydanlara çıkıyoruz. Diyoruz ki, yıllardır yaşadığımız alın terimizle kurduğumuz mahallerimizi adı ister ’dönüşüm’, ister ‘riskli alan’ olsun rantçı emellere teslim etmeyeceğiz. Bu mücadelemizi anamız, babamız, kardeşimiz, çocuğumuz ve eşimizle, hep beraber mahalleler olarak cümle âleme ilan etmek için toplanıp yürüyoruz.”

DEVRİM MÜZESİ

Parkın ilk günlerinde adını duyuran Devrim Marketten sonra parkta aynı görevi gören onlarca market açıldı. Bu marketlerde parayla bir şey satılmadığı için aralarında rekabet yok. Marketler, parka gönderilen malzemeleri ihtiyacı olana dağıtıyor. Parka gelen koliler ise imece usulü marketlere taşınıyor. Parkın girişine kuruluna Devrim Müzesi ise şu an çok ilgi gören mekan.

UYGULAMALI İLKYARDIM EĞİTİMİ

Park meydanında toplanan onlarca kişiye gönüllü doktorlar tarafından uygulamalı ilk yardım dersleri veriliyor. Dersi dinleyenler genellikle polis müdahalesi sonrası meydana gelen yaralanmalar ve gazdan etkilenmeler durumunda ne yapacaklarını soruyor. Aynı yerde yoga dersleri ve farklı etkinlikler de sürüyor.DHA

MEYDAN'DA 'PKK BAYRAĞI' GERGİNLİĞİ

Binlerce kişinin "Gezi Parkı Eylemi" ne destek vermek için Taksim Meydanı'na yürüyüşlerinin sürdüğü sırada meydanda bir gerginlik yaşandı.
BDP bayrakları taşıyan grupta Abdullah Öcalan’ın posteri ve PKK bayrakları açılınca bu durum bir başka grup tarafından protesto edildi. Protestocu gruptakiler, ‘PKK dışarı’, ‘Apo dışarı’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, sloganları attı. Meydandaki gerginlik sürüyor.

MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?
MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

MTV'de yeni oranlar belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar
Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci

Tuz Gölü kuraklık nedeniyle küçülüyor

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde pompa istasyonunun temeli inşa ediliyor