• $16,1872
  • €17,1096
  • 951.692
  • 2554.08
10 Nisan 2012 Salı 11:21 | Son Güncelleme:

Suriye rejimi zorlarsa oraya gideriz

Suriye rejimi zorlarsa oraya gideriz

Suriyelilerin Türkiye'ye kurtarıcı gözüyle baktığını belirten Başbakan, Kilis'teki konteyner kente yönelik saldırının 'net bir sınır ihlali' olduğunu söyledi. 'Gereken yapılacak' diyen Erdoğan, 'Esad yönetimi zorlarsa oraya gideriz mesajı verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda yeni bir paketi devreye sokması gerektiğini belirterek, bunun için gerekli görüşmelerin yapılacağını söyledi. Rusya ve Çin'in gelişmeler karşısında Suriye'ye yaklaşımının değiştiğini söyledi.
Erdoğan, Çin temaslarının üçüncü gününde gazetecilerle bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın ana gündemi Suriye'deki gelişmeler ve önceki gün sınırda yaşananlardı:
ULUSLARARASI HUKUK VURGUSU
- Bazen öyle şeyler olur ki hesapta yoktur ama bu sizin başınıza kalabilir, bunu elinizde bulabilirsiniz. Suriye de, bu olayı ben böyle görmek istiyorum. 
- Tabii çok açık, net bir sınır ihlali oluşmuştur. Bu sınır ihlaline yönelik olarak bizler de son değerlendirmeleri yapacağız... Sınır ihlali olması halinde Türkiye ne yapmalıdır? Başka ülkeler uluslararası siyasette, uluslararası hukukta ne yaptıysalar tabii ki Türkiye'de onu yapacaktır. 
- Şu ana kadar yaklaşık 25 bin insanı geçici sığınmacı olarak kabul ettik, ediyoruz. Bu rakam 100 bin mi olur, daha fazla mı olur? Biz bu kapıları kapayamayız. 
- Uluslararası televizyon kanallarında bu insanların nasıl kaçtığını görüyorsunuz. Burada keyfilik yok, bunlar ölümden kaçıyorlar. Siz bu insanlara kapılarınızı kapayamazsınız. Kapadığınız zaman o insanları gayri insani olarak adeta tost edersiniz.
DERDİMİZ AKAN KANIN DURMASI
- Kaçan insanları arkadan vuruyorlar. Çocuk, kadın bakmıyorlar. İşte Sayın Annan'a söz verdi. Söz verdiğinden bu yana yine her gün 60, 70, 80, 100 kişi öldürülmeye devam ediyor. 
- Erdoğan, olası tampon bölgeyle ilgili olarak ise şunları söyledi: Masaya yatıracağız. En isabetli olanı neyse, şüphesiz ki en uygun olanı neyse oradan farklı olanına gitme gibi bir adımımız olacaktır. Farklıdan kastım da düşünmek istemediğimizdir. Oraya gitmektir. Ama bizi buna zorlarsa Suriye rejimi zorlar. Zorlamaması için de atılması gereken adımı orası atması gerekir. 
- Bizim derdimiz, ölümün durmasıdır, akan kanın durmasıdır. Bizim bağcıyla işimiz yok ama bunu baştan beri Suriye rejimine anlatamadık, anlamak istemediler.

TERÖRİST OYUNCAKLA OYNAR MI?
- Bazıları buradaki insanları terörist olarak nitelendiriyor. Bu insanları gidip gördüğünüz zaman saf, samimi Suriye halkı olduğunu görüyorsun. Hala oyuncaklarıyla oynayanlar var. Bunlardan terörist olur mu?

Rusya'nın yaklaşımı 'beraber çalışalım'
- İstanbul'da yapılan Suriye'nin Dostları Toplantısı'na 83 ülke ve kuruluş katıldı. Bunların, BM'ye müşterek müracaatı söz konusu olabilir. Bunların da çalışmasını yapmak suretiyle BM'nin bu işe müdahalesini isteyeceğiz. Çünkü burada asli görev onun. 
- BM Güvenlik Konseyi burada yeni bir paketi devreye sokmalı. Bunun için de gerekli görüşmeler yapılacak. BM nasıl bir adım atması gerekiyorsa buna göre kendilerinden bu adımı atmasını talep edeceğiz.
- Çin Halk Cumhuriyeti'nin bakışı çok değişti. Rusya Federasyonu da aynı şekilde bakmıyor. Başta farklı yaklaşırken sonradan 'O zaman birlikte çalışalım...' Bu yaklaşım Sayın Putin'in de yaklaşımıdır Sayın Medvedev'in de. 'Beraber çalışalım' bunu söylüyorlar. BM Güvenlik Konseyi'nde de eski desteği Suriye'nin bulacağı kanaatinde değilim. 
- Sayın Annan'ın yaklaşım tarzına yönelik başından itibaren 'inşallah' dedik ancak, bu tutmadı. Bundan sonraki sürece yönelik bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. Bir yerden çekse öbür yere tankını, topunu götüren bir zihniyet, bir anlayış bu.

Suudi Arabistan'a gidiyor
Başbakan Erdoğan, 12-13 Nisan 2012 tarihlerinde Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, Pekin'de yaptığı açıklamada, 'Benim de Suudi Arabistan ziyaretim olacak. Cuma günü inşallah orada olacağız. Orada bazı görüşmeler yapacağız. Temennimiz odur ki buralardan daha olumlu bir neticeler çıkarırız' dedi.

'Atılan imzalar 27 yıllık boşluğu doldurdu'
Başbakan Erdoğan'ın tarihi ziyaretine Çin basını geniş yer verdi. 'Türkiye Başbakanı'nın imzaladığı stratejik anlaşmalar, 27 senelik boşluğu doldurdu' yorumları yapıldı.
- China Daily gazetesinin manşetten yayımladığı haberinde, Erdoğan'ın Çin'e 27 yıl aradan sonra gelen ilk Başbakan olduğu vurgulandı. Yapılan işbirliği anlaşmalarıyla 27 senelik boşluğun doldurulduğu ifade edildi.
- Çin Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü Genel Sekreteri Cang Şiaodong, Erdoğan'ın Çin ziyaretini 'Türkiye'nin geçmişte süregelen Batı'ya dönük yüzünün artık Doğu'da gelişmekte olan pazarlara çevirdiğinin göstergesi' olarak değerlendirdi.
BU ZİYARET İYİ BİR BAŞLANGIÇ 
- İki ülke arasındaki ilişkilerin genişleme sürecinde olduğunu belirten Dong, şöyle dedi: 'İlişkilerin tam manasıyla kemale ermesi için henüz çok zamana ihtiyaç var. Bu ziyaret iyi bir başlangıç oldu.'
- Pekin Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden Türkolog Zan Tao ise şu yorumu yaptı: İki ülke ilişkileri açısından en hassas nokta olan Uygur meselesine ilişkin Türkiye'nin, Çin'in bütünlüğü politikasını benimsiyor olması hızla gelişen ilişkiler için son derece sağlam bir altyapı oluşturuyor.

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var
Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak
TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!
Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!

Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''