• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
23 Ekim 2019 Çarşamba 07:01 | Son Güncelleme:

Suriye mutabakatı maddeleri nelerdir? Suriye mutabakatı nedir? İşte mutabakat detayları!

Suriye (Soçi) mutabakatı vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılmaya başladı. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği güvenli bölge kapsamında Rusya ile görüştüğü Soçi zirvesinde Suriye mutabakatı duyuruldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Lideri Putin arasında gerçekleşen tarihi mutabakatın maddeleri de düzenlenen basın toplantısında duyuruldu. Peki, Suriye mutabakatı nedir? İşte Suriye mutabakatı maddeleri

Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de gerçekleşen zirve sonrasında ‘Suriye mutabakatı nedir?’ sorusu aratılmaya başladı. Türkiye güvenli bölge konusundaki kararlı tavrı ve duruşu devam ediyor. Bu amaçla Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Lideri Putin arasında Soçi'de gerçekleştirilen zirvede terör örgütlerinin bölgeden uzaklaştırılması ve güvenli bölgenin oluşturulması hususunda gerekli kararlar alındı. Peki, Suriye mutabakatı maddeleri neler? İşte cevabı…

SURİYE MUTABAKATI MADDELERİ

1- Suriye'nin siyasi birliği ve toprka bütünlüğünün ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılığını teyit ederler.

2- Terörizmin tüm şekil ve tezahülleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3- Bu çerçevede Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan  32 kilometre derinlikteki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statüko muhafaza edilecektir.

4- Her iki taraf Adana anlaşmasının önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana anlaşmasının uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5- 23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00'den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekatı alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının, Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek için çıkarılacaktır. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibariyle mevcut Barış Pınarı Harekatının alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı hariç, Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6- Münbiç ve Tel Rıfat'tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır. 

7- Her iki taraf, terörist unsurlarının sızmalarının önlenmesinin için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

 


Timsah eve girdi!

Timsah eve girdi!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cem Yılmaz lüks villasını 2 milyon dolara satışa çıkardı!

Hindistan'da günlük hayatta neler oluyor?