• $ 5,8147
  • € 6,4658
  • 275.215
  • 110477
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Süreç nasıl işleyecek? Ersan Şen anlattı

Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen, olağanüstü itiraz sürecinin nasıl işleyeceğini anlattı.

Prof. Dr. Ersan Şen, İstanbul'da yerel seçimlere ilişkin oy sayma işleminin tamamlanmasının ardından mazbatayla ilgili sürece açıklık getirdi. Prof. Şen, "YSK, şimdi prosedüre uygun mu bakacak. An itibariyle olağanüstü itirazı da kabul edemez. Mazbatayı verdikten sonra ya usulden ret verecek, ya esastan ret verecek, ya kabul edecek ya da delilleri inceledikten sonra ilçeyi yeniliyorum, büyükşehiri yeniliyorum diyebilecek" dedi. 

"MAZBATA VERİLMEDEN OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ İNCELEMEYE ALINAMAZ"

Prof. Dr. Ersan Şen Habertürk TV'de, İstanbul'daki seçim sonuçlarına ilişkin süreç hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Ersan Şen, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verileceğini söyleyerek, "YSK, olağanüstü itiraz olan dilekçeyi, mazbata verilmeden incelemeye alamaz. Ayrıca, seçilen aday mazbatasını almadan savunma yapamayacağı için, yine incelemeye alamaz" dedi. 

AK Parti'nin YSK'ya yaptığı olağanüstü itiraz hakkında bilgi veren Şen, "3 ay süresi var. 7 gün bilgi, belge toplayabilir. Diğer yandan seçim işlerinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle seçimin yenilenmesi, bir sonraki seçime 1 yıl kalana kadar yapılabilir" ifadelerini kullandı. 

"MAZBATA VERİLDİKTEN SONRA YA USULDEN YA DA ESASTAN KARAR VERECEK"

Şen, AK Parti'nin yaptığı itiraz hakkında ise şunları söyledi:

"YSK, şimdi prosedüre uygun mu bakacak. An itibariyle olağanüstü itirazı da kabul edemez. Mazbatayı verdikten sonra ya usulden ret verecek, ya esastan ret verecek, ya kabul edecek ya da delilleri inceledikten sonra ilçeyi yeniliyorum, büyükşehiri yeniliyorum diyebilecek. Ortaya çıkan durum sonucunda ya eski başkan devam edecek, ya da büyükşehir bakımından İçişleri Bakanlığı'na yetki tanınacak. Bunların hepsiyle ilgili kanunlar var. Ancak bazılarında yoruma ihtiyaç duyulabilir ama bazılarında yoruma ihtiyaç duyulmayacak hükümler var."

(Habertürk)

 


<p>Olay, Fatih Mahallesi´nde E-5 Yanyol´da yaşandı. Silivri´de Avcılar istikametine devam eden bir ö

Otobüste Uyuyan Kadına Taciz İddiası: Linç Girişimi Kamerada

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Vücudunda binlerce solucan yaşıyor

Türkiye'ye verilmeyen F-35'ler ABD'ye pahalıya mal oluyor