• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 15:19 | Son Güncelleme:

Süpersonik İHA müjdesi: Gökyüzünün en hızlısı olacak

Süpersonik İHA müjdesi: Gökyüzünün en hızlısı olacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, GÖKSUNGUR projesine başlanacağını belirterek, "380 kilometre hızla uçuyor. SİHA'dan atılabilecek süpersonik seyir hızına sahip bir İHA sistemi olacak" ifadesinde bulundu.

AKSUNGUR'dan sonra GÖKSUNGUR projesine başlanacağını belirten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "SİHA'dan atılabilecek süpersonik seyir hızına sahip bir İHA sistemi olacak." dedi

CNN Türk'te soruları cevaplayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, milli üretim hava araçları ve yürütülen çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GÖKSUNGUR PROJESİ

AKSUNGUR İHA'nın adını, saatte 180 kilometre hızla uçan "doğan" isimli kuştan aldığını söyleyen KOTİL, 'Bir de bunun GÖKSUNGUR'u var, o da 380 kilometre hızla uçuyor. Daha sonra da o gelecek inşallah. AKSUNGUR'u kendi imkanlarımızla geliştirdik ve 18 ayda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar kuvvete teslim etmeyi planlıyoruz.' dedi.

SÜPER SONİK OLACAK

AKSUNGUR projesi tamamlandıktan sonra GÖKSUNGUR projesine başlanabileceğini belirten TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "AKSUNGUR'un bir sonrası (GÖKSUNGUR) süpersonik olacak inşallah. Henüz takvimlenmiş bir şey yok ancak bizde bir çalışma bittiğine öbürü başlar. Bu sene bitene kadar AKSUNGUR ile uğraşırız, sonra GÖKSUNGUR gelir. GÖKSUNGUR, AKSUNGUR SİHA'dan atılabilecek süpersonik seyir hızına sahip bir İHA sistemi olacak.' dedi.

  • GÖKSUNGUR son dakika
  • GÖKSUNGUR projesi
  • GÖKSUNGUR ne zaman geliyor
<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır