• $9,2598
  • €10,7874
  • 529.012
  • 1435.01
8 Ekim 2021 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Süper güç korkusu

Süper güç korkusu

Avusturya Başbakanı Kurz, Balkan ülkelerinin AB üyeliği için, “Onlara bir perspektif sunmazsak Rusya, Çin ve Türkiye gibi süper güçlerin rolü artacak” dedi.

DESTEK VAR AMA TARİH YOK

Avrupa Birliği, tam üyelik süreci devam eden Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan ile ortak zirve düzenledi. Sonuç bildirgesinde 'sürece destek' teyit edildi ama 2030'a kadar tamamlanması teklifi kabul görmedi.

BİZ OLMAZSAK TÜRKİYE OLUR

Zirvede Avusturya Başbakanı Kurz, üyeleri, "Eğer AB bu bölgeye gerçek bir perspektif sunmazsa, Çin, Rusya ve Türkiye gibi başka süper güçler burada daha büyük bir rol oynayacak" diye uyardı. Litvanya, "Onlar bizim arka bahçemiz" dedi.

Avusturya Başbakanı Kurz, AB'nin Balkan ülkelerine üyelik şansı sunmaması durumunda Rusya, Çin ve Türkiye gibi 'süper güçler'in rolünün artacağı uyarısı yaptı.

Avrupa Birliği (AB), Slovenya'da yapılan AB-Batı Balkan zirvesinde altı Batı Balkan ülkesi; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile başlatılan tam üyelik sürecinin arkasında olduğunu teyit edilirken tam üyelikle ilgili net bir tarih ve perspektif sunulmadı. Litvanya Başbakanı Krisjanis Karins "Burası bizim arka bahçemiz" derken Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da bu görüşü destekleyerek "Eğer AB bu bölgeye gerçek bir perspektif sunmazsa, Çin, Rusya veya Türkiye gibi başka süper güçler, burada daha büyük bir rol oynayacak. Bölge coğrafi olarak Avrupa'ya ait ve Avrupalı bir perspektife ihtiyacı var" dedi. Daha sonra söz alan Fransa Cumhurbaşkanı Macron da benzer bir açıklamada bulundu.

AB dönem başkanı Slovenya'nın, Balkan ülkelerinin tam üyeliği için 2030 yılının hedef olarak belirlenmesi girişimi de kabul görmedi. Öte yandan önceki gün Avusturya Başbakanı Kurz hakkında yolsuzluk ve bir gazeteciye rüşvet verdiği iddiaları üzerine inceleme başlatıldığı öğrenildi.

TÜRKİYE SALDIRIRSA FRANSA BİZİ KORUYACAK

Fransa ile 3 milyar euroluk silah alım ve savunma paktı anlaşmaları imzalayarak NATO'nun tepkisini çeken Yunanistan'ın başbakanı Kiryakos Miçotakis, savunma işbirliği anlaşmasının 'dış tehdit durumunda Yunanistan ile Fransa'nın birbirinin yardımına koşacağı' anlamına geldiğini söyledi. Miçotakis bu sözleriyle doğrudan Türkiye'yi işaret etti. Türkiye ile kıta sahanlıkları ve deniz sınırlarının kapsamı konusunda ihtilaf içindeki Atina'nın karasularını Ege'de

12 mile (19 km) kadar genişletme emeli önünde Ankara engeli var.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN MACRON'A TEPKİ "BİZİM SÖMÜRGECİLİK GİBİ KARA LEKEMİZ YOK"

Nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde düşüşe geçen siyasi desteğini artırmak için Türkiye'ye sataşmayı sürdüren Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yanıt Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan geldi. Geçen hafta kendi kanlı geçmişini unutarak Cezayir'in asıl Osmanlı döneminde sömürge olarak kullanıldığı iftirasını atan Macron'a Çavuşoğlu, "Tarihinde sömürgecilik gibi kara bir lekesi olmayan Türkiye'yi bu tartışmaların içine çekmesi son derece yanlış. Bu tür ucuz yaklaşımların faydası olmaz. Bizimle ilgili söyleyecek sözü varsa arkamızdan değil doğrudan yüzümüze söylesin, tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı gibi" yanıtını verdi.
<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor

Çobanlıkla başladığı hayvancılıkta çiftlik sahibi oldu