• $7,8668
  • €9,3114
  • 483.388
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 08:01 | Son Güncelleme:

Sosyal medyaya Batılı ayar

Sosyal medyaya Batılı ayar
- YELDA GÖKDAĞ

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya şirketlerine Avrupa standartlarında hukuki ve ticari sorumluluk yükleyen yasa teklifi TBMM'de.

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Sosyal ağ sağlayıcının tanımının yapıldığı teklifle, 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya devlerine Türkiye’de temsilcilik bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluğa uymayan şirketlere 5 aşamalı yaptırım uygulanacak. Teklifin Komisyon görüşmelerinin ardından önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşması bekleniyor.

İŞTE DÜZENLEMENİN DETAYLARI:

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU: Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de bir temsilci belirleyecek. Gerçek kişi gerçek ya da tüzel kişi olabilecek. Gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Bu kişinin iletişim bilgileri kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı; bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini kuruma bildirmekle yükümlü olacak.

5 AŞAMALI YAPTIRIM: Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, 5 aşamalı yaptırım uygulanacak. Türkiye’de bulunma şartını kabul etmezler ise 10 milyon TL ceza kesilecek. 30 günde hâlâ yerine getirmezlerse 30 milyon daha ceza kesilecek.

YENİ REKLAM SÖZLEŞMESİ YAPAMAYACAK: İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak.

BANT GENİŞLİĞİ YÜZDE 90 DÜŞECEK: Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 oranında daralması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek. Başvurunun kabulüne ilişkin hâkim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daralması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek.

HÂKİMİN TAKDİRİNDE OLACAK: Hâkim ikinci başvuru üzerine vereceği kararında, yüzde 50’den düşük olmamak kaydıyla sunulan hizmetin niteliğini de dikkate alarak daha düşük bir oran belirleyebilecek. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilecek. Hâkim tarafından verilen kararlar erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere kuruma gönderilecek.

VERİLEN CEZALAR KALDIRILABİLECEK: Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hâkim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak. İnternet trafiği bant genişliğine yapılan müdahalenin sona erdirilmesi için bildirim yapılacak.

48 SAAT İÇİNDE YANIT VERECEK: Herhangi bir kişi, kişilik haklarıyla ilgili bir ihlal olduğunu düşünüyorsa mahkemeye gitmeksizin o temsilciliğin oluşturacağı bir başvuru mekanizmasıyla bu temsilciliğe başvurabilecek. Bu temsilcilik 48 saat içinde kendisine başvurana olumlu ya da olumsuz yanıt verme zorunluluğunda olacak. Herhangi bir cevap gelmez ise sosyal ağ kullanıcısına 5 milyon TL ceza kesilecek.

24 SAAT İÇİNDE İÇERİK KALKACAK: Hak ihlali durumunda 24 saat içinde içeriği kaldırmaz ise buradan doğacak zararı tazmin edecek. Bu zarar sosyal ağ sağlayıcıdan istenebilecek. Bu temsilcilikler 6 aylık sürelerle raporlama yapma zorunluluğunda bulunacak.

UNUTULMA HAKKI OLACAK: İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hakim tarafından başvuran kişinin adının bu madde kapsamındaki karara konu internet adresleri ile ilişkilendirilmemesine karar verilebilecek. 

HAKARET VE TACİZE SON VERMEK İSTİYORUZ 

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, TBMM’ye teslim edilen sosyal medya kanun teklifiyle ilgili şunları söyledi: “Sosyal medya yeni bir hayat alanı ise insanların bunun sorumluluklarını hukuken almaları gerekiyor. Özet olarak söyleyecek olursak, hakaret ve tacize son vermek istiyoruz. Sosyal ağ sağlayıcılarına bir muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz.” 

DEVLETİN GÖREVİ GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK 

Teklifin düzenlenmesi gerekçesinde ise devletlerin, toplumun refahı kamu düzeni ve milli güvenliğin sağlanması gibi yükümlülükleri bulunduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Devletin: kişilerin menfaatleriyle toplumun menfaatleri arasında adil bir denge sağlayacak kuralları belirleme, niteliği itibarıyla ulusal sınırlar tanımayan sosyal ağ sağlayıcılarının hak ve ödevlerini gösteren ve davranışlarını düzenleyen öngörülebilir kurallar koyma yetkisini, kullanmak zorunluluğu bulunmaktadır.”

ALMANYA ÖRNEĞİ İNCELENDİ

Düzenleme taslağı hazırlanırken, Almanya’da 2017’de çıkarılan yasalar da değerlendirildi. BBC’nin haberine göre, ‘Sosyal Ağlarda Yasaların Uygulanmasının İlerletilmesi Yasası’ (NetzDG) Batılı demokrasilerde, bu alandaki en kapsamlı ilk hukuki düzenlemelerden biri olarak görülüyor.

NetzDG yasasını ihlalden Facebook’a 2 milyon euro cezaya kesildi. Federal Adalet Bakanlığı da, NetzDG yasasını ihlalden sosyal medya platformlarına bin 440 soruşturma açtı.

TWEET’E 50 MİLYON EURO CEZA

Yasa ile;

• Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları, kullanıcıların paylaşımlarından sorumlu hale getirdi.

• Tüm sosyal ağlara, kullanıcıların bu tarz içerikleri şikayet edebilecekleri bir sistem kurmaları zorunluluğu getirildi.

• Sosyal ağlar şikayete konu olan içeriklerin yasaları ihlal edip etmediğini incelemekle ve ihlal varsa 24 saat içinde silmeleri ya da erişime kapatmakla yükümlü.

• Sosyal medya platformları, mahkeme kararı varsa, suç oluşturan paylaşımı yapan kişi hakkındaki bilgileri, kişisel hakları ihlal edilmiş olan şikayetçiye iletecekler.

• Almanya’da en az 2 milyon kullanıcısı olan platformlar, içerik şikayetlerine ilişkin 6 ayda bir Almanca rapor yayınlayacaklar.

• Sakıncalı içeriği 24 saat içerisinde kaldırmayan sosyal medya platformuna 50 milyon euroya kadar ceza verilebilecek.

• Platformlar, Alman makamlarının adli taleplerine cevap vermeye yetkili yetkili temsilci bulunduracaklar.

BU AY YENİ EKLEME OLDU

• Temmuz 2020’de Bundestag, NetzDG ve ceza yasalarına ekleme yaptı.

• Sadece sosyal ağlar değil, Youtube gibi video paylaşım platformları kapsama alındı.

• Platformlar ölüm tehdidi, halkı düşmanlığa ve şiddete çağıran, kamu düzenini hedef alan, pornografi veya terör propagandası içeren paylaşımlarını ayrıca Federal Emniyet Teşkilatı’na (BKA) bildirmek zorunda.

• Suç unsuru taşıyan paylaşımların sahiplerinin hızlı tespiti için IP adresleri ve bağlantı noktası numaraları da güvenlik güçlerine iletilecek.

• Hakim kararı ile, güvenlik birimleri ilgili kullanıcıların şifrelerini de alabilecek.

• Ölüm, fiziki şiddet ve cinsel saldırı tehdidi yapanlara 3 yıla kadar, hakaret edenlere ise 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

SUÇU ŞİRKET TESPİT EDECEK

Almanya’daki düzenlemelere ilişkin en güçlü eleştiri, “bir içeriğin hukuka aykırı olup olmadığına ilişkin değerlendirmenin sosyal medya platformlarına bırakılması.” Bunun, yargının konusu olduğuna dikkat çekiliyor. 

<p>Kocaeli'de facianın eşiğinden dönüldü. Özel halk otobüsünden durak dışında inmek isteyen bir yolc

Facianın eşiğinden dönüldü: İstediği yerde inemeyen sürücü seyir halindeki otobüsün frenine bastı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kuşadası'nda iki deniz kaplumbağası karaya vurdu

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu