• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ağustos 2012 Salı 11:15 | Son Güncelleme:

'Sorumlu ABD diğerleri alet oluyor'

'Sorumlu ABD diğerleri alet oluyor'

Suriye Dışişleri Bakanı, Suriye'deki isyandan ABD'yi sorumlu tuttu. Bakan, Katar Emiri'nin Libya'ya, 'Tunus ve Mısır'daki momentum' için saldırdığını iddia etti

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, 18 aylık Suriye krizi boyunca ilk kez Batılı bir gazeteciye konuştu. Muallim, Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'e 'Suriye'ye karşı en büyük aktör ABD, diğer ülkelerse ona alet oluyor' dedi. Fisk, Muallim'in çok yavaş bir şekilde İngilizce konuştuğunu ve röportajın gerçekleştiği Dışişleri Bakanlığı binasında Şam'daki çatışmaların seslerini duyabildiğini not etti. Muallim, 'Avrupalılara şunu söylüyorum: Bir yandan Suriye halkının refahına karşı alınan 17 karara destek verirken, Suriye halkının refahına yönelik attığınız sloganları anlamıyorum.

KATAR EMİRİ YAKIN DOSTTU
Amerikalılara da şunu söylüyorum: Afganistan ve Somali'de yaptıklarınızı iyi okumalısınız. Suriye'deki bu terörizmi desteklerken uluslararası terörle mücadele konusunda attığınız sloganları anlamıyorum' dedi. Muallim, ülkedeki şiddetin yüzde 60'ının Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'dan geldiğini belirtti. Katar Emiri'yle 2 yıl öncesine kadar Esad ailesinin çok yakın dost olduğunu aktaran Suriyeli bakan, Katar Emiri'ne neden Libya'ya saldırdığını sorduğunda 'Çünkü Tunus ve Mısır'da momentumu kaybetmek istemiyoruz ve Kaddafi Sudan'ın bölünmesinden sorumlu' cevabını aldığını vurguladı.

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek