• $ 6,8202
  • € 7,5141
  • 377.765
  • 105526
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Kasım 2019 Salı 10:45 | Son Güncelleme:

2.yargı paketinin içeriğinde ne var?

'Yargı Reformu Strateji Belgesi' çerçevesinde hazırlanan 1. yargı paketi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Af bekleyen binlerce insan gözlerini ikinci yargı paketine çevirdi.

Mecliste 1. yargı paketi kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayınlandı. 39 maddelik düzenlemeye göre 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara vize kolaylığı sağlayan yeşil pasaport verilebilecek, internet sitelerine yönelik verilen erişime engelleme kararlarında, içeriğe erişimi engelleme yöntemi uygulanacak. Af yasası düzenlemesi bu pakette yer almadı. 

SON DAKİKA YARGI PAKETİ HABERLERİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Konu ile ilgili sorulan sorunun ardından şu açıklamayı yaptı:

Bu konuda hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Burada kanun teklifi 1 yıldır belli tartışmalarla gündemde. Biz bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliği istiyoruz. Bir yandan cezasızlık algısı diye bir durum sözkonusu olmamalıdır. Aynı zamanda da cezaevlerinde ciddi kalabalıklaşma sorunu vardır. Belli bir denge içerisinde çözecek bir yaklaşımı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. 18 ay hapis cezası alan kişinin birtakım indirimlerle 1 yıllık denetimli serbestlik öngörüldüğünde bu kişi hiç cezaevine girmeden bu cezadan kurtulabiliyor. Bu toplumsal vicdanı zedeleyen yaklaşım. Cezasızlık algısıyla sistem değişikliği dengeleyecek bir yaklaşım üretmeye çalışıyoruz. Suç işleyen sonuçta hapis cezasına mahkum olan herkesin belli oranda cezaevinde kalacak bir  düzenleme düşünüyoruz.

2. YARGI PAKETİ İÇERİĞİNDE NELER OLACAK? 

"Hazırlıkları süren ‘ikinci yargı paketi’ bir ay sonra ‘infaz’ düzenlemesiyle siyasetin gündemine gelecek. Kamuoyunda 'af' olarak nitelendirilen çalışma, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarını kapsayacak.

 

 


Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılışa hazır

Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılışa hazır

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'un simgeleri Azerbaycan bayrağı renklerine büründü

Sinan Özen: Kızım için kritik süreç devam ediyor, dua edin!