• $7,4095
  • €8,978
  • 444.844
  • 1569.35
02 Ocak 2021 Cumartesi 15:15 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: "2021 yılı her alanda şahlanış yılı olacak"

Başkan Erdoğan: "2021 yılı her alanda şahlanış yılı olacak"

Başkan Erdoğan Elazığ Kömürhan Köprüsü Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. 16 ili birbirine bağlayacak olan dev projede kalkınma mesajı veren Başkan Erdoğan, "2021 yılı her alanda şahlanış yılı olacak." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, telekonferans yöntemiyle katıldığı Elazığ Kömürhan Köprüsü Açılış Töreni'nde konuştu. Kömürhan Köprüsü'nün kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanına sahip olduğunu dile getiren Başkan Erdoğan, yeni yıl için kalkınma planlarının yapıldığına dikkat çekerek, "2021 yılı her alanda yeni bir şahlanış yılı olacak." dedi.

AA'da yer alan habere göre; Başkan Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı.

Libya ve Azerbaycan'da elde ettikleri başarıların sevincinin hep birlikte yaşandığını belirten Başkan Erdoğan, ulaşımda Gölbaşı Şehir Geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu etapları, Ankara-Niğde Otoyolu, Manisa Akhisar, Konya ve Amasya çevre yolları, Kahramanmaraş Göksun, Karakurt Horasan yolları, Beğendik Köprüsü gibi pek çok eseri bu dönemde hizmete açtıklarını aktardı.

Başkan Erdoğan, sadece geçen yıl hizmete açılan tünellerin uzunluğunun 18,6 kilometreyi, köprü ve viyadüklerin uzunluğunun 42 kilometreyi bulduğunu ifade ederek, sağlıkta son bir yılda içinde şehir hastanelerinin de olduğu toplam 16 bin yatak kapasiteli 16 hastane ve 10 ek hizmet binasını tamamlayarak hizmete sunduklarını söyledi.

"300 ÜRETİM TESİSİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK"

Enerjide Türk Akım Projesini, Reyhanlı, Kars, Ilısu barajlarını, 52 hidroelektrik santralini, Kalyon Güneş Enerji Tesisini hizmete açtıklarını dile getiren Erdoğan, "Fatih Sondaj Gemimizin Karadeniz'deki Tuna-1 Kuyusunda keşfettiği 405 milyar metreküplük doğal gazın sevincini hep birlikte milletçe yaşadık. Tarımsal üretimde büyük öneme sahip Ergene Havzası Tüneli ve Konya Ovası Sulamaları gibi pek çok tesisin açılışını yaptık. Sanayide Türkiye'nin Otomobili Fabrikası'nın temelini atarken sadece Gaziantep'teki organize sanayi bölgelerinde aynı anda 300 üretim tesisinin resmi açılışını gerçekleştirdik." diye konuştu.

Başkan Erdoğan, millet bahçelerinden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesine, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan Roketsan Fabrikasına kadar pek çok farklı alanda eseri milletin hizmetine sundukları bir yılı geride bıraktıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Esasen bu listeyi saatlerce anlatmak mümkündür. Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum; biz en zor şartlarda bile hizmet üretmenin, eser üretmenin, inşa etmenin peşinden koştuk. Milletimizin özgürlüğünü, refahını, güvenliğini güçlendirmek için her alanda gece, gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar da durmayacağız. İnşallah hep birlikte o günleri de göreceğiz."

"İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK"

Başkan Erdoğan, 2020 yılının tüm insanlıkla birlikte Türk milleti için de zorlu bir yıl olduğuna dikkati çekerek, "Tarihi bir istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğimiz, güvenlikten ekonomiye her alanda ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde koronavirüs musibetinin yol açtığı sıkıntıları da omuzlamak mecburiyetinde kaldık. Milletimizin sağlığıyla beraber, işini, aşını, geleceğini korumak için devletimizin imkanlarını seferber ettik. Salgın tedbirlerinin yol açtığı sorunların yükünü azaltmak için doğrudan ve dolaylı desteklerle milletimizin yanında yer aldık. Kaybettiğimiz insanların acıları tüm sıcaklığıyla yüreğimizdedir. Bir kez daha salgında ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Allah'ın takdiriyle 2021'i, her alanda yeni bir şahlanış yılı haline getirmek istiyoruz. Bunun için kapsamlı hazırlıklar yapıyoruz." ifadelerini kaydetti.

"EN GEÇ NİSANDA KULLANIMA HAZIR"

Yurt dışından temin edilen aşıların uygulanmaya başlanmasıyla salgınla mücadelede önemli bir eşiğin aşılacağına inandığını aktaran Erdoğan, en geç nisan ayında geliştirme çalışmaları hızla süren yerli aşıları da kullanıma hazır hale getirmiş olacaklarını vurguladı.

Erdoğan, Avrupa başta olmak üzere, dünya genelinde salgının bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte asıl gündem konularına yoğunlaşabileceklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Son yıllarda mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımlar önemlidir. Ama asıl önemlisi bunları koruyup, daha da ileriye taşıyacak adımları atmamızdır. Küresel siyasi ve ekonomik sistemin kökten sarsıldığı bir dönemde ülkemizi hakkettiği yere çıkarmak için hep birlikte çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Her mücadelemizde olduğu gibi bu süreçte de en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz olacaktır. Ülkemizin yükselişinin önünü içerde terör örgütleriyle dışarıda baskı ve yaptırım tehditleriyle kesemeyenler, proje kişilikler ve gündemlerle milletimizin birliğini bozmanın peşindedir.
Geçmişte uzun yıllar boyunca siyasi istikrarsızlıkların, sosyal çalkantıların, vesayet baskısının, darbe zulmünün bedellerini ödeyen milletimiz hamdolsun bu tür senaryolara pirim vermiyor. Bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin ihtiyacı olan hem mevcut eksiklerimizi giderecek hem gelecekteki ihtiyaçlarımızı karşılayacak reformları biz hayata geçirdik. İnşallah 2021'i de bu şekilde bir reform yılı haline dönüştüreceğiz. Cumhurbaşkanlığının ve Meclisimizin öncülüğünde ülkemizdeki tüm kesimlerin katılımıyla büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası için gereken adımları milletimizle birlikte atacağız. Ekonomide ve hukukta yapacağımız reformlarla ülkemizi yatırım, üretim, istihdam, özgürlükler bakımından geliştirerek hedeflerimize daha kolayca ulaşabileceğimiz bir iklim oluşturmakta kararlıyız. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun."

TÖRENDEN NOTLAR

Başkan Erdoğan'ın konuşmasının ardından kurdele kesimine geçildi.

Erdoğan'ın "Ya Allah Bismillah" sözlerinin ardından tören alanındaki protokol üyelerince kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Kurdele kesimi sonrasında, köprünün müstesna bir mimariye sahip olduğunu dile getiren Erdoğan, "Hakikaten Fırat'a ayrı bir güzellik katacak, Malatya, Elazığ'a ayrı bir güzellik katacak ve bu köprüden geçenler de bu güzelliği adeta Fırat'la bütünleştirerek, inşallah fotoğraflarını çekerek, buraları yaşayacak. Tüm emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum, kutluyorum. Ülkemize, milletimize, bölgemize hayırlı olsun diyorum. Tünellerle bütünleşerek dağları deldik, Ferhat-Şirin hikayesini burada da gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.


Haberin Özeti

Türkiye, yeni yıla da dev bir projenin açılışıyla giriyor. Kendi grubunda dünyanın en büyük 4. projesi unvanını taşıyan Kömürhan Köprüsü'nün açılışında konuşan Başkan Erdoğan'ın sözlerinden öne çıkanlar şöyle...
• "Tasarımından inşasına kadar her şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli kaynaklarla inşa edilen bu eser, ülkemizin mühendislik alanındaki gücünün ve kabiliyetlerinin sembollerinden biri olacaktır."
• "Ülkemizde sürekli ilkelerden bahsedip hiçbir üretim yapmamayı felsefe haline getirmiş bir zihniyet hala varlığını sürdürmektedir."
<h3>Başkan Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacak</h3><p>Başkan Erdoğan 2 ilde düzenlenen AK P

20 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Kasapoğlu, Samsun'da kano durgunsu parkuru inşaatında inceleme yaptı

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi