• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
17 Şubat 2021 Çarşamba 15:55 | Son Güncelleme:

Soylu ile Akar'a suikast talimatı aldığını itiraf eden PKK'lı teröriste müebbet hapis

Soylu ile Akar'a suikast talimatı aldığını itiraf eden PKK'lı teröriste müebbet hapis
AA

Milli Savunma Bakanı Akar ve İçişleri Bakanı Soylu'ya suikast talimatı aldığını itiraf eden PKK'lı Sonay Bakar, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 24 TV Editörü Mustafa Daştan, söz konusu davanın ayrıntılarını canlı yayında paylaştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya suikast talimatı aldığını itiraf eden PKK'lı Sonay Bakar, "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

DAVANIN AYRINTILARI

24 TV Editörü Mustafa Daştan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan dava ile ilgili ayrıntıları paylaştı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında Sonay Bakar'ın ağırlaştırılmış müebbet hapse, diğer sanıklarınsa 15'er yıla kadar hapis cezasına mahkum edilmesine karar verildiğini belirten Daştan, şunları kaydetti:

"Uzun süredir devam eden bir davadan bahsediyoruz. Savcılığın esasa ilişkin mütalaası okunmuştu. Daha sonrasında da o mütalaaya karşı sanıkların teker teker savunmaları alındı. Son sözlerin de söylenmesiyle beraber mahkeme kararını açıkladı."
"Sonay Bakar'ın sahte kimlikle Türkiye'ye giriş yaptığı ve terör örgütü PKK'nın kırsal yapılanmasında görev aldığı tespit edildi. Savcı, Sonay Bakar'ın 263 teröristi teşhis ettiğini kaydetti."

DAVANIN GEÇMİŞİ

Bölücü terör örgütü PKK üyesi Sonay Bakar, emniyete giderek teslim olmuş ve örgütün sözde üst düzey yöneticisi bir isimden Milli Savunma Bakanı Akar ve İçişleri Bakanı Soylu'ya suikast için talimat aldığını anlatmıştı.

Önce İstanbul'a, oradan da Ankara'ya gelerek keşif yaptığını, 2 örgüt üyesinin de kendisine yardım ettiğini belirten Sonay Bakar, Akar ve Soylu'ya suikast düzenleyememesi durumunda da askeri birliklerden birine saldırı talimatı aldığını dile getirmişti.

Daha önce askeri birliklere saldırı için bomba hazırladığını da anlatan Bakar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca dava açılmış ve 3 sanığın yargılanmasına 26 Mart 2020'de başlanmıştı.

Davanın 23 Haziran'da görülen duruşmasında, esas hakkındaki mütalaa açıklanmış ve Sonay Bakar'ın ağırlaştırılmış müebbet hapse, sanıklar Süleyman A. ile Levent Ö'nün ise "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 15'er yıla kadar hapse mahkum edilmesi talep edilmişti.

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı