• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
02 Aralık 2020 Çarşamba 14:36 | Son Güncelleme:

Son dakika haberler... İran'dan çarpıcı açıklama: Fahrizade suikastının arkasında Mossad var

Son dakika haberler... İran'dan çarpıcı açıklama: Fahrizade suikastının arkasında Mossad var

İran'ın Rusya Büyükelçisi Fahrizade suikastının arkasında Mossad ve İran'da yasaklı olan Halk Mücahitleri Örgütü'nün yer aldığını öne sürdü.

İran'ın Rusya Büyükelçisi: yaptığı son dakika açıklamasında, "Nükleer Bilimci Fahrizade'nin öldürülmesinin arkasında kimin olduğunu biliyoruz. Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'ne göre, İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad ve İran'da yasaklı olan Halk Mücahitleri Örgütü suikaste karıştı." dedi.

Suikast, Fahrizade kuzeydeki Mazenderan eyaletine bağlı Rostem Kala şehrinden Tahran'a doğru gelirken başkentin doğusundaki Demavend ilçesinde bağlı Abserd semtinde gerçekleştirildi. Fahrizade yaralı olarak helikopterle hastaneye kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Nükleer bilimciyle birlikte bir koruması da hayatını kaybetti.

ARKASINDA MOSSAD MI VAR?

İran'ın Rusya Büyükelçisi, "Nükleer Bilimci Fahrizade'nin öldürülmesinin arkasında kimin olduğunu biliyoruz. Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'ne göre, İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad ve İran'da yasaklı olan Halk Mücahitleri Örgütü suikaste karıştı." dedi.

NÜKLEER ANLAŞMA TARTIŞMALARI YENİDEN ALEVLENDİ

İran'da nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'ye düzenlenen suikast sonrası nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP), muhafazakarlar ile reformistler arasında çekişme konusu oldu.

Ülkedeki nükleer faaliyetlerin mimarı olarak bilinen Fahrizade'nin silahlı saldırıyla öldürülmesi, daha önceleri çeşitli bahanelerle muhafazakarların hedefinde olan nükleer anlaşmanın bir kez daha tartışmaların merkezine oturmasına neden oldu.


Haberin Özeti

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin suikaste uğramasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddia, İran'ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali'den geldi.
• "İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad ve İran'da yasaklı olan Halk Mücahitleri Örgütü suikaste karıştı."

ARKA PLAN
• İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden olan ve "atom bombasının babası" olarak anılan bilim insanı Muhsin Fahrizade, 27 Kasım 2020'de Tahran'da suikaste uğradı.
• Ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan Muhsin Fahrizade, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.
<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yedikçe mutluluk veren 15 besin

Kurşun kalemlerin ucunda sanat