• $8,3116
  • €10,1402
  • 488.173
  • 1443.81
24 Nisan 2021 Cumartesi 14:32 | Son Güncelleme:

Son dakika haberi... TBMM Başkanı Şentop: "Soykırım için şartların hiçbiri mevcut değil"

Son dakika haberi... TBMM Başkanı Şentop: "Soykırım için şartların hiçbiri mevcut değil"

TBMM Başkanı Şentop, "İddia edildiği gibi 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanabilmesi için hukukta öngörülen şartların hiçbiri mevcut değildir." açıklamasında bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ermeni Terör Örgütü ASALA tarafından şehit edilen diplomatlar ve ailelerinin Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabirlerini ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Şentop, "İddia edildiği gibi 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanabilmesi için hukukta öngörülen şartların hiçbiri mevcut değildir." dedi.

ABD'nin söz konusu olaylara ilişkin tavrının aynı zamanda yeni yönetimin tutumunu da belirleyeceğini söyleyen Şentop şu ifadeleri kaydetti:

"ABD'nin 2021'de alacağı siyasi tutum, değişikliğin özde değil yalnızca yeni yönetimin tavrında olduğunu ortaya koyacak."

HDP'nin 1915 olaylarına ilişkin tavrını eleştiren Şentop, "HDP, Türkiye'de hukuken kurulmuş siyasi parti olmasına rağmen Türkiyeli gibi konuşmuyor. Ne zaman hasımları Türkiye aleyhine bir tavır içine girse HDP onlarla hareket ediyor." şeklinde konuştu.

Şentop, ABD Başkanı Biden'ın konuya yönelik yapması ön görülen açıklamayı ise, "Olduğu takdirde siyasi açıklama olarak kalacaktır. Herhangi bir hukuki temeli yoktur." şeklinde değerlendirdi. Şentop sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye'de eğer tarihi konular bu şekilde siyasi kararlarla ortaya konacaksa, Türkiye'nin de Amerikan tarihine dair herhalde bir yasama döneminin bütününü kaplayacak kararlar alma zamanı vardır. Bu konuda en kirli tarihi olan ülkelerden birisi de ABD'dir."
<p>AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bu akşam 23:00'te Akşam TV'de... Aksam.com.tr Genel Y

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Akşam TV'ye konuk oluyor

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı

Tunceli'deki Çırtan Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor

Tunceli'de 'koca engerek' görüldü