• $7,3863
  • €8,9407
  • 437.83
  • 1467
07 Ocak 2021 Perşembe 11:42 | Son Güncelleme:

Son dakika haberi: Joe Biden'ın zaferi kesinleşti... Trump'tan ilk açıklama

Son dakika haberi: Joe Biden'ın zaferi kesinleşti... Trump'tan ilk açıklama

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Joe Biden'ın başkanlığı, ABD Senatosu tarafından tescillendi. Trump yaptığı son dakika açıklamasında, "Seçimin sonucuna tamamen karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak'ta sorunsuz bir şekilde görevi Biden'a devredeceğim." dedi.

ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Biden'ın kazandığını resmen onayladı.

Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

ABD Kongresindeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan oldu.

TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, seçim sonuçlarının Demokrat Joe Biden lehine resmen tescil edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Başkanlık seçimlerinin sonuçlarına karşı olmasına rağmen 20 Ocak'ta yapılacak devir teslimde düzenli bir geçiş sürecinin olacağını belirten Trump şunları söyledi:

 "Bu, başkanlık tarihinin en büyük ilk döneminin sonunu temsil etse de 'ABD'yi Yeniden Harika Yapma' mücadelemizin yalnızca başlangıcı!" 

ABD'de neler yaşanıyor?


Haberin Özeti

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Joe Biden'ın başkanlığı, ABD Senatosu tarafından tescillendi. ABD Başkanı Trump'tan konuyla ilgili ilk açıklama geldi.
• "Seçimin sonucuna tamamen karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak'ta sorunsuz bir şekilde görevi Biden'a devredeceğim."
• "Bu, başkanlık tarihinin en büyük ilk döneminin sonunu temsil etse de 'ABD'yi Yeniden Harika Yapma' mücadelemizin yalnızca başlangıcı!"
<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'da80 yaş ve üzerindeki vatandaşlara aşı uygulanmaya başlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ocak 2021)