• $7,7462
  • €9,1971
  • 419.15
  • 1530.27
16 Aralık 2020 Çarşamba 11:33 | Son Güncelleme:

Son dakika haberi: İlk ihracat treni Çin'e ulaştı... Türkiye'nin gurur günü!

Son dakika haberi: İlk ihracat treni Çin'e ulaştı... Türkiye'nin gurur günü!

Türkiye'nin ilk ihracat treni Çin'e ulaştı. İstanbul'dan törenle uğurlanan ve muhalefet tarafından "Çin'e gitmiyor" denilen ihracat treni; iki kıta, iki deniz ve 5 ülke geçerek yolculuğunu tamamladı ve Türkiye'nin gururu oldu.

İstanbul'dan törenle uğurlanan ilk ihracat treninin Çin Korgos'a ulaştığı bildirildi. Tren, toplamda 6 bin 593 kilometre yol kat etmiş oldu.

TCDD'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada #ÇinTreniNerede etiketi kullanılarak, ihracat treninin Çin'e ulaştığı ve katedilen mesafenin 6 bin 593 kilometre olduğu açıklandı.

İKİ KITA, İKİ DENİZ VE 5 ÜLKE GEÇEREK 12 GÜNDE ÇİN'E ULAŞTI

Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni 4 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'dan yola çıkmıştı. Marmaray'dan geçerek Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşan tren, 8 bin 693 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştırdı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Ülkemiz, Doğu ile Batı arasında bağlantısallığın geliştirilmesini ve bölgesinde merkezi konumunun pekiştirilmesini teminen ulaştırma alanında gerekli adımları atmaya devam edecektir." 

Haberin Özeti

Türkiye'nin ilk ihracat treni Çin'e ulaştı. Türkiye'deki bazı kesimlerin "Çin'e gitmiyor" hezeyanları arasında ilerleyen tren iki kıta, iki deniz ve 5 ülke geçerek Türkiye'nin gururu oldu.

ARKA PLAN
• Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni 4 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'dan yola çıkmıştı.
• Marmaray'dan geçerek Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşan tren, 8 bin 693 kilometre yol alıp 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştırdı.
<p>Peki, İmamoğlu'nun ekseni nereye kayıyor? Millet İttifakı'nda  yeni bir çatlak mı var? Önümüzdeki

İYİ Parti'de neler yaşanıyor?

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor