• $7,3833
  • €8,973
  • 444.257
  • 1579.85
25 Kasım 2020 Çarşamba 10:53 | Son Güncelleme:

Son Dakika... Bakan Koca açıkladı: İlk yerli aşımız kullanıma hazır

Son Dakika... Bakan Koca açıkladı: İlk yerli aşımız kullanıma hazır

Türkiye, yerli aşı konusunda dev bir adım attı. 5 yıldır süren çalışmalar sonucunda erişkin tipi tetanos-difteri aşısında mutlu sona ulaşıldı. Müjdeli haberi veren Sağlık Bakanı Koca, "Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi." dedi.

Türkiye, yerli aşı üretiminde önemli bir eşiği aştı. 5 yıldır süren çalışmalar sonucunda erişkin tipi tetanos-difteri aşısı tamamen yerli imkanlarla üretildi. Müjdeli haberi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk yerli aşının kullanıma hazır olduğunu duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Bakan Koca, "Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi." dedi.

Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda bakanlığın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmaların ilk sonuçlarını verdiğini bildiren Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşının kullanıma hazır olduğunu söyledi. Koca, şunları kaydetti:

"Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı. Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017’de yaptı. İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi. Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi tetanos-difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı. Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun."

Haberin Özeti

Türkiye, aşı çalışmalarında bir eşiği daha atladı. 2015'ten beri sürdürülen çalışmalar sonucunda erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkânlarla tamamlandı. Açıklama, Sağlık Bakanı Koca'dan geldi.
• "Yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun."
<p>Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big da

WhatsApp'la kayıp giden 'Prozodimiz'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılanların yuttukları dev canlılar

Bakan Kasapoğlu, Samsun'da kano durgunsu parkuru inşaatında inceleme yaptı