• $ 6,8601
  • € 7,8039
  • 398.945
  • 118713
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Mayıs 2014 Çarşamba 10:21 | Son Güncelleme:

Soma için 3 günlük milli yas

Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından Başbakanlık 3 gün milli yas ilan etti. 19 Mayıs törenleri de iptal edildi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan facia dolayısıyla, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında gerçekleştirilecek resmi tören dışındaki tüm kutlama programları iptal edildi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir.

Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜM CAMİLERDE SELA OKUTULACAK

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz başkanlığındaki heyet Soma'ya intikal etti.

Avrasya İslam Şurası Sekreteryası'nın organizasyonuyla düzenlenen "Avrupa Müslümanları Buluşması" için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de programını iptal ederek Soma'ya gitmek üzere yola çıktı. Görmez'in, akşam saatlerinde Soma'da olması bekleniyor.

Soma'da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin tüm camilerinde sela okutulacak. Cuma namazından sonra vefat edenler için dua edilecek, cuma hutbesi de bu konuda olacak.

Ailelerin acılarını paylaşmak ve cenaze kaldırma işlemlerini gerçekleştirmek üzere bölge müftüleri ile yaklaşık bin 500 din görevlisi ilçeye gönderildi. 

BÜTÜN PROGRAMLAR İPTAL

HAKKI KURBAN /ANKARA

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen Türkiye tarihinin en büyük maden kazası nedeniyle Başbakanlık  üç günlük milli yas ilan ederken, devlet protokolü de önceden planlanmış programını değiştirdi. 

Cumhurbaşkanından başbakana, meclis başkanından anamuhalefet partisine kadar devlet protokolündeki tüm isimler, gözünü facianın yaşandığı Soma’ya çevirdi.

GEZİLER İPTAL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin’deki Asya’da Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı’na katılım için yarın Pekin’e gitmeyi planlıyordu. Soma’daki facia sonrası Gül de 6 günlük Çin gezisini iptal etti.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise 16-22 Mayıs 2014 tarihlerini kapsayan ABD gezisini iptal etti. Gezi de Türk Günü yürüyüşü de yapılacaktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, facianın büyüklüğünün ortaya çıkması ile birlikte, bu sabah çıkacağı günübirlik Arnavutluk gezisini iptal etti. 

Erdoğan, bakanlarıyla yaptığı değerlendirmenin ardından, maden kazasının yaşandığı Soma’ya hareket etti. Erdoğan hafta sonu için planlanan programlarını da iptal etti. Cumartesi günü Malatya’da Gençlik Şöleni düzenlenmesi için hazırlık yapılmıştı. Erdoğan da törene katılarak gençlere seslenecekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bir üniversitenin davetlisi olarak İngilteyere yapacağı geziyi iptal ederek, maden faciasının yaşandığı Soma’ya gitti.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin de yarın Soma’ya gideceği bildirildi.

Ayrıca Belçika’da Avrupa Müslümanları Buluşması programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de programını yarıda keserek Türkiye’ye dönme kararı aldı.

TÖREN VE KONSERLER DE İPTAL

Üç günlük milli yas ilan edilmesi ile birlikte yurtta ve dış temsilciliklerde ki tüm bayraklar yarıya indirilirken, kutlama mahiyetindeki programlar da iptal oldu. Bu çerçevede 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndaki resmi tören haricindeki tüm kutlamalar iptal edildi.

Üniversitelerin bahar konserleri, mezuniyet 

TÜRKİYE EN SON DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNDE YAS İLAN ETMİŞTİ

Türkiye daha önce, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünde ulusal yas ilan etmişti.

Ocak 2012'de, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada "14 Ocak 2012'den, Rauf Denktaş'ın naaşının toprağa verileceği tarihe kadar ulusal yas ilan edildiği" açıklamıştı.

Ulusal yas kapsamında, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilmişti.

KKTC'DE İKİ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

KKTC'de, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle 15 ve 16 Mayıs'ta iki günlük ulusal yas ilan edildi.

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Soma'daki maden kazası nedeniyle KKTC’de de ulusal yas ilan etme kararı aldıklarını söyledi.

Özdil Nami, 15 ve 16 Mayıs'ta ulusal yas ilan edildiğini belirterek 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenleri dışındaki şenliklerin de iptal edildiğini duyurdu.

İSRAİL: "ÜZÜNTÜYLE BAŞIMIZI ÖNE EĞDİK..."

İsrail'in Türkiye temsilciliklerinin facebook sayfasından yapılan açıklamada, "Soma'da yaşanan ölümler nedeniyle üzüntüyle başımızı öne eğdik" ifadesiyle birlikte, resepsiyonun da iptal edildiği açıklandı.

OYUNLAR DA İPTAL

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Soma’daki maden ocağında yaşanan patlama nedeniyle tüm oyunların iptal edildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Manisa’nın Soma ilçesinden gelen acı haber üzerine Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tüm oyunlarını yas süresince iptal etme kararı aldı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası sonucunda bazı madencilerimizin hayatını kaybettiğini ve bazılarının ise mahsur kaldığı haberini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Müessif kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu üzüntü veren kaza üzerine tüm Türkiye çapında yas süresi boyunca oyunlarımız ve turnelerimiz iptal edilmiştir. Milletimizin başı sağ olsun” denildi.

Taha Duymaz'dan zahter salatası tarifi!

Taha Duymaz'dan zahter salatası tarifi!

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kap

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kapılar kapanmadı

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber