HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3029
  • 6,0403
  • 209.16
  • 92.707
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Soma faciasından yürek sızlatan karar!

301 madencinin hayatını kaybettiği Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasından 4 yıl sonra beklenmedik bir karar çıktı. Şehit madencilerin aileleri cezaların az olmasına isyan etti.

x

Ahmet ÜNSAL 

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada, olayın yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin bağlı bulunduğu Soma Holdingin Başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık beraat ederken, 9 tutuksuz sanık hakkında adli kontrol kararı verildi. 

MESLEKTEN MEN  

Faciaya ilişkin 5’i tutuklu 51 sanığın yargılandığı davayla ilgili kararı açıklayan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, “301 kez olası kast ile öldürme ve 162 kez nitelikli yaralama” suçlamasıyla yargılanan Can Gürkan’ın 15 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildiğini açıkladı. Mahkeme hapis cezası alan sanıkların çeşitli sürelerle mesleklerini icrasından men kararı da aldı.  

DOĞRU'YA CEZA ARTTI

Mahkeme heyeti, genel müdür Ramazan Doğru hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak suçundan 15 yıl hapis cezaya hükmederken, ek revize projesinin uygulanmamasından sorumlu görerek cezayı artırdı ve 22 yıl 6 ay olarak uygulanmasına karar verdi.  

TEKNİK EKİBE HAPİS

Davada işletme müdürü Akın Çelik ve teknik nezaretçi Ertan Ersoy hakkında da önce 15’er yıl hapis cezasına hükmeden mahkeme heyeti, ek revize projesinin sorumluları arasında olması nedeniyle 18 yıl 9’ar ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı. Teknik müdür İsmail Adalı hakkında ise taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak suçundan verdiği 15 yıl hapis cezasını ek revize projesiyle ilgili sorumluluğu nedeniyle yarı oranda artırdı ve 22 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı. 

Tutuksuzlara hem hapis cezası hem adli kontrol

Tutuksuz sanıklar vardiya amirleri Memet Ali Günay Çelik’e 11 yıl 8 ay, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık’a 10 yıl 10’ar ay, nezaretçiler Hilmi Karakoç, Hüseyin Alkan ve Mehmet Erez’e 10’ar yıl, maden ocağı yöneticisi Haluk Evinç’e 10 yıl, havalandırma mühendisi Fuat Ünal Aydın’a 8 yıl 4 ay ve iş güvenliği uzmanı Murat Bodur’a da 7 yıl 6 ay ceza verilerek adli kontrol uygulanması kararlaştırıldı.

Kararın açıklanması sırasında mağdur aileler ve avukatları tarafından sanıklara verilen cezaya sert tepki gösterdi. Acılı anneler fenalık geçirdi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Talip Karamahmutoğlu’nun son çalışması ‘Müsaadenizle Büyükler’ vizyon için gün sayıyor.

Duyarlı çocuklar filmi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'deki kayıp parçaları Türkiye'ye dönüyor

Yemek kartları ile ilgili yeni düzenleme

En Çok Okunanlar