• $7,3972
  • €8,9478
  • 415.987
  • 1471.39
17 Şubat 2021 Çarşamba 11:09 | Son Güncelleme:

Sultangazi Belediyesi ekipleri sokaklardan topladıkları karı baraja döküyor

Sultangazi Belediyesi ekipleri sokaklardan topladıkları karı baraja döküyor

İstanbul'da Cuma gününden beri devam eden ve bugün yeniden etkisini artıran kar yağışı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan barajlarda doluluk oranını yükseltti. Sultangazi Belediyesi ekipleri cadde ve sokaklardan topladıkları karı Alibeyköy Barajı'na döküyor.

İstanbul'da Cuma gününden bu yana etkisini sürdüren kar yağışı barajlardaki doluluk oranını olumlu yönde etkiledi. Sultangazi Belediyesi ekipleri de kar küreme çalışmalarında toplanan karı Alibeyköy Baraj bölgesine dökerek doluluk oranının artmasına katkı sağlıyor. Söz konusu çalışmayla İstanbul'da son dönemde vatandaşlara korku yaşatan kuraklık riskine çare olunması hedefleniyor.

DHA'da yer alan habere göre, İstanbul'da günlerdir devam kar yağışının ardından barajlardaki su seviyesi artmaya devam ediyor. İSKİ'den son yapılan açıklamada barajlarda su seviyesinin yüzde 47.82'ye yükseldiği ifade edildi.

Sultangazi Belediyesi ekipleri de kepçe yardımıyla cadde, sokak ve kaldırımlardan topladıkları karları kamyonlara doldurup, Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor. Böylece, özellikle yaz aylarında İstanbul'un su ihtiyacına çare olunması amaçlanıyor.

"HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM"

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, "Yoğun kar yağışı öncesi ekiplerimizi ve araç filomuzu hazır hale getirmiştik. Ekiplerimiz, özellikle araç ve insan sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarda da kar küreme ve tuzlama çalışmaları gerçekleştirdi, gün içerisinde de bu çalışmalar devam ediyor. Su sıkıntısı yaşadığımız günlerde yoğunlaşan kar yağışının yalnızca barajlara düşen miktarı bizlere su olarak dönüyor. Bu noktada arkadaşlarımız ile sokaklarımızda kürediğimiz karları ilçemizdeki Alibey Barajı bölgesine boşaltıyoruz. Suyumuza hep birlikte sahip çıkalım" diye konuştu.

BARAJA YAKIN MAHALLELERDEN TOPLANIYOR

Ekiplerin kar küreme, tuzlama çalışmalarını aralıksız yaptığını söyleyen Sultangazi Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Murat Özgür ise "Yollarda biriken kar suları yağmur suyu sistemiyle boşa gitmesin istedik. İlçemiz çok yoğun kar alıyor. Sokak ve caddelerden toplanan karları Alibeyköy Barajı bölgesine getirip İstanbul'un susuzluk problemine bir nebze de olsa katkı sağlamak istiyoruz. Böylece yazın daha rahat etmeyi umuyoruz. Karları, baraja yakın olan Habipler, Yayla, Eski Habipler mahallelerinden topluyoruz. Günde 100-150 kamyon kar getiriyoruz" dedi.

Meteoroloji uzmanı açıkladı: İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek?

<p>İran'ın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'yi Irak'ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadeler nede

Türkiye'den İran'a net mesaj!

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek