• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
30 Nisan 2021 Cuma 22:35 | Son Güncelleme:

Sistem mağdurlarının sayısı artıyor! Yapay zekadan 'ırkçı' hata

Sistem mağdurlarının sayısı artıyor! Yapay zekadan 'ırkçı' hata

ABD'de yaşayan Nijeer Parks, işlemediği bir suç yüzünden 11 gün hapis yattı. ‘Yüz tanımlama teknolojisi'nin kurbanı olduğu belirlenen Parks, sorumlulara dava açtı.

ABD'de yaşayan Nijeer Parks (31) isimli siyahi adam, arandığını öğrenince karakola gitti ve sadece 4 dakika sonra tutuklandı. Parks, silahlı saldırı, sahte kimlik, esrar taşıma, suç mahallini terk etme ve tutuklanmaya direnme gibi suçlarla karşı karşıya kaldı. 11 gün hapis yatan Parks, uyuşturucu kullanmadan sabıkası olması sebebiyle bu olayların başına geldiğini düşündü. Ancak polis raporları, Parks'ın 'yüz tanımlama' teknolojisinin kurbanı olduğunu ortaya çıkardı.

GERÇEK ZANLI OLAY YERİNDEN KAÇTI

Gerçek zanlı, olay mahalline sahte bir kimlik bırakarak kaçmıştı. Sistem sahte kimlikteki fotoğrafla Parks'ın fotoğraflarını eşleştirdi. Olayın ardından 2 yıl geçmesine rağmen Parks'ın hukuk mücadelesi devam ediyor. Parks, ABD'deki yanlış yüz tanımlama teknolojisiyle hapis yatan üçüncü siyahi oldu.

Yüz tanıma sistemi, şüphelinin olay yerinde (solda) bıraktığı sahte fotoğraf ile Nijeer Parks'ın (sağda) fotoğrafını eşleştirdi.

"BU TEKNOJİDE EKSİKLİKLER VAR"

Uzmanlar 'yüz tanımlama teknolojisinin' birçok eksiklik barındırdığını ve özellikle de siyahi insanların yüzlerini ayırt etmede büyük sorunlar yaşadığını belirtiyor. Bu sorun sebebiyle ABD'de Portland, San Francisco, Oakland, Boston ve Virginia gibi eyaletlerde söz konusu teknolojinin kullanımına kısıtlama getirildi.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi