• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Mayıs 2013 Salı 16:31 | Son Güncelleme:

Sırrı Süreyya Taksim Parkı'nda yıkımı durdurdu

Sırrı Süreyya Taksim Parkı'nda yıkımı durdurdu

Taksim’deki Gezi Parkı’na iş makineleri girince ortalık karıştı... Gece saatlerinden itibaren parkta nöbet tutan gruba polis biber gazıyla müdahale ederken, BDP’li Sırrı Süreyya Önder önlerine geçerek dozerlerin çalışmasını durdurdu

CEM TÜRKEL / İSTANBUL
Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında, yüklenici firmaya ait iş makinaları, Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarı önceki gece yıkmaya başladı. Projeye başından bu yana karşı çıkan Taksim Dayanışması Bileşenleri Grubu ile Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri gece yıkımı fark edermez etmez parka akın etti.
Çalışmaların durdurulmasını isteyen yaklaşık 50 kişilik grup, “Gezi Parkı için Nöbetteyiz”, “Parkımızı vermiyoruz” pankartları altında gece saatlerinde Gezi Parkı’nda nöbet tutmaya başladı. İş makineleri grubun karşı çıkması üzerine çalışmayı durdurarak geri çekildi. Gün içinde de gerginlik devam etti. Polis Gezi Parkı’nda AVM yapılmasına karşı çıkan gruba biber gazıyla müdahale etti. 

GÜNAY’DAN SERT TEPKİ   
Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay da Gezi Parkı’nda yaşananlara tepki gösterdi. Tepkisini Twitter üzerinden dile getiren Günay, “Fethin yıldönümünde İstanbul’da AVM yapmak için 75 yıllık ağaçları kesmeye kalkanlar, ne Fatih Sultan’ı anlamışlar, ne de Yaradan’ın emrini” yazdı. 

SIRRI SÜREYYA SİPERDE

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de göstericiler arasındaydı. Göstericilerle birlikte nöbet tutan BDP’li Önder,  Taksim Gezi Parkı’nı yıktırmayacağız” dedi. Ardından da ağaçları yıkmak üzere hareket eden iş makinesinin önüne geçti.    

 

ASIL YAYALAR UNUTULDU

Taksim Dayanışması Bileşenleri üyesi Cem Tüzün: Bu projede yayalar unutulmuş. Gezi Parkı’nın özellikle Elmadağ cephesine bakan tarafında yaya geçidi tamamen unutulmuştu. İmar planına ve yol projesine aykırı olarak dün yol, parka doğru tecavüz etmeye başladı. 

KESMEDİK, TAŞIDIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gezi Parkı açıklaması şöyle: Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması yüzde 70 oranında tamamlandı. Divan Oteli önünde tünel çalışması nedeniyle yol genişletme çalışması yapılıyor. Gezi Parkı’nın Divan Oteli tarafına bakan kısmında yaya geçişini engelleyen duvar yıkılıyor. Çalışma sırasında ağaç kesimi yapılmıyor. Duvar yıkımı ve yol genişletme çalışması nedeniyle 5 adet ağaç sökülerek farklı bir yere taşınıyor. 

 

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de seçimleri Trump mı kazanacak, Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de yaralar sarılıyor: Depremin merkez üssü Seferihisar havadan görüntülendi

İzmir'deki depremin merkez üssü Seferihisar havadan görüntülendi