• $8,2308
  • €9,9979
  • 486.581
  • 1437.49
17 Mart 2021 Çarşamba 10:36 | Son Güncelleme:

SIPRI raporu açıklandı: ABD, Rusya ve Çin ile arayı açıyor

SIPRI raporu açıklandı: ABD, Rusya ve Çin ile arayı açıyor

Küresel silah satışlarına ilişkin son veriler belli oldu. Buna göre, küresel silah ihracatının yüzde 37'sini gerçekleştiren ABD ilk sırada yer aldı. Rusya ise yüzde 20'lik payıyla ikinci sırada bulunuyor.

Küresel silah satış verilerine göre, son 5 yıl içerisinde ABD küresel silah ihracatının yüzde 37'sini gerçekleştirdi. ABD'den en fazla silah ithal eden ülke konumunda ise Suudi Arabistan yer alıyor. ABD, toplam silah ihracatının dörtte birini Suudilere yapıyor.

Aksam.com.tr'nin Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) yayımladığı verilerden aktardığı habere göre, ABD toplamda 96 ülkeye silah satışı yaptı ve bu satışlarını son beş yılda yüzde 15 artırdı.

ABD'yi takip eden Rusya ise silah satışında yüzde 20'lik payı aldı. Toplamda 44 ülkeye silah ihraç eden Rusya'dan en fazla silah satın alan ülke Hindistan oldu. Özellikle Hindistan'ın son yıllarda silah alımındaki azalmadan dolayı Rusya son beş yılda yüzde 22'lik bir düşüş yaşadı.

ABD ve Rusya'yı takip eden ülkeler ise sırasıyla yüzde 8 ile Fransa, yüzde 5 ile Almanya ve yine yüze 5 ile Çin oldu. Çin'in satışları son 5 yılda yüzde 8 oranında düşerken Avrupa merkezli ülkelerin silah satışlarında artışlar yaşandı.

Ruslar en fazla silahı sırasıyla Hindistan, Çin, Cezayir ve Mısır'a satıyor. Çin'in en büyük müşterisi ise Pakistan oldu.

<p>Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un  aksam.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Serkan Fıçıcı'nın konuğu o

Milli Eğitim Bakanı Akşam TV'de... Serkan Fıçıcı'nın soruları yanıtladı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi

Tanklar sokaklara indi! Kızıl Meydanda askeri birlikler törene katıldı