• $8,4552
  • €10,2447
  • 498.356
  • 1441.33
27 Mart 2018 Salı 08:27 | Son Güncelleme:

Sincar'da tehlikeli oyun

Sincar'da tehlikeli oyun

Terör örgütü PKK’nın çekildiğini duyurduğu Sincar’a Irak ordusu harekat düzenleyerek konuşlandığını açıkladı. Ancak teröristlerin bölgeyi terk etmediği ve Iraklı askerlerle bir araya geldiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK’nın çekildiğini duyurduğu Sincar’a Irak ordusu harekat düzenleyerek konuşlandığını açıkladı. Ancak teröristlerin bölgeyi terk etmediği ve Iraklı askerlerle bir araya geldiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.    

IRAKLI ASKERLERLE TERÖRİSTLER YAN YANA

Terör örgütü PKK’nın sözde 2. Kandil olarak adlandırdığı Afrin’den Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonların ardından kaçmak zorunda kalan teröristler, örgütün daha önce yuvalandığı Sincar’a sığınmak zorunda kalmıştı. Sincar’da 2. Kandil hazırlıklarının önünü alan Türkiye, Bağdat yönetimini uyararak, teröristlerin oradan çıkarılması için çağrı yapmıştı. “Gerekirse bir Zeytin Dalı da oraya olur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından terör örgütü açıklama yaparak bölgeden çekildiğini ilan etmişti. TSK unsurları ise zaman kazanmak ve operasyonu durdurmak için yapılmış muhtemel açıklama karşısında hazırlıklarını ara vermeden sürdürmüştü.

ORDUDAN KURMACA HAREKET 

Irak Ordusu’nun bölgeye müdahale edeceğiz açıklamasının ardından Türkiye gelişmeleri yakından takip ediyor. PKK’lı teröristlerin Sincar’dan çıkarılmaması halinde Mehmetçik harekete geçecek. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, 15. Tugay'a bağlı birliklerin Sincar ilçesi ve Sinun kasabasına geçip ağır silahlarla bölgede konuşlandığını duyurdu. Resul, ordu güçlerinin PKK'nın Sincar'dan çekildiği bölgelere yerleştiğini belirtti.

MEHMETÇİK HAZIR KITA 

Açıklamanın üzerinden çok kısa süre geçmiş olmasına rağmen Iraklı askerlerle, PKK’nın bölgedeki uzantısı YBŞ’li teröristleri yan yana gösteren fotoğraflar ortaya çıktı. Böylece Irak ordunun harekatının düzmece olduğu iddiaları neredeyse kesinlik kazandı. Teröristlerin Sincar’ı terk etmemeleri veya Irak güçlerinin buna yönelik bir hamle yapmaması halinde, Ankara kimseye ikinci bir şans tanımayacak. Türkiye sınırına sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan Sincar’a havadan ve karadan operasyon başlatılacak.  Harekat kapsamında aynı bölgede bulunan Hakurk-Avaşin-Basyan’daki terör yuvalarına tek tek girilerek imha edilecek.

Bölgeden gelen fotoğraflar PKK’nın bölgeden çekilmediğini ve Iraklı askerlerin teröristlere operasyon yapmadığını gösteriyor. 

(Güneş)

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

İstanbul'da bayramın 2. gününde de ''tam kapanma'' sakinliği sürüyor

Havalar ısındı, Büyükçekmece'yi böcekler istila etti

İzmit Körfezi'nde dibe çöken ''deniz salyası'' su altında görüntülendi