• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
27 Ocak 2021 Çarşamba 03:55 | Son Güncelleme:

Şiddete karşı hem fiziki hem hukuki özel eğitim

Şiddete karşı hem fiziki hem hukuki özel eğitim

İzmir'de yıllardır tekvando yapan Avukat Suzan Yuşan, projesiyle mağdurlara kucak açtı. Yuşan, şiddet gören kadınlara hem tekvando hem de hukuksal haklarını öğretecek.

İzmir’de yaşayan ve yıllardır tekvando ile ilgilenen Avukat Suzan Yuşan (27), geliştirdiği projeyle şiddete uğrayan kadınlara çifte destek sağlıyor. Yuşan, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projesiyle kadınlara hem yakın savunmayı hem de hukuki haklarını öğretecek. Kursla ilgili bilgi veren Avukat Suzan Yuşan şunları kaydetti:

YOL HARİTASINI BİLECEKLER

“Hazırladığımız kitapçıkla şiddet, darp ve tacize uğramış kadınlara yardımcı olacak hukuki süreçleri anlatıyoruz. Tekvando dalında yardımcı antrenörlük yapıyorum. Hemcinslerimin maruz kaldığı şiddeti, istismarı ve cinayeti gördükçe farkındalığım arttı. Bir toplumsal hareket başlatmam gerektiğini düşündüm. Hemcinslerim adeta kıyıma uğruyor, yaşam hakları ellerinden alınıyor. Bura kurslarda öncelikle kadınlara, şiddetin tanımlarını ve türlerini anlatacağım. Kadın, şiddete maruz kaldığında ‘hangi kuruma ulaşmalı’ gibi temel bilgileri vereceğiz.”

ÜCRETSİZ KURSLAR ŞUBATTA BAŞLIYOR 

Projenin onaylandığını belir- ten Yuşan şöyle devam etti: “Şubatta dersler başlayacak. Projemiz, herkese açık ve ücretsiz. Emniyet birimlerinde Aile İçi Şiddeti Önleme Masası’na başvuran kadınlar, kursa yönlendirilmeye başlandı.”

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı