• $15,9679
  • €16,7541
  • 932.23
  • 2393.61
7 Mayıs 2014 Çarşamba 13:55 | Son Güncelleme:

Şeyh Nazım Kıbrısi hayatını kaybetti

Şeyh Nazım Kıbrısi hayatını kaybetti

Şeyh Nazım Kıbrısi bugün öğle saatlerinde yaşama veda etti.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

KKTC’de uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören 92 yaşındaki Nakşıbendi Şeyhi Nazım Kıbrısi’nin saat 13.30'da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Açıklama, Kıbrısi’nin tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi tarafından yapıldı. KKTC resmi haber ajansı TAK da Kıbrısi'nin ölüm haberini doğruladı.

Yakın Doğu Hastanesi Şeyh Nazım'ın ölüm haberini şu şekilde duyurdu:

Şeyh Nazım Kıbrısi (Mehmet Nazım Adil) 17 Nisan 2014 öğle saatlerinde Cengiz Topel Hastanesi’nden Akut Solunum Yetmezliği ve Kalp Yetmezliği Ön Tanıları ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Göğüs Hastalıkları, Alerji ABD Başkanı ve Uyku Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen ve Kardiyoloji ABD Başkanı, Prof. Dr. Barış Ökçün  tarafından muayene edilerek, gerekli tüm tetkikleri yapıldı.
 
Hasta geldiği zaman şuuru kapalı, tansiyonu düşük ve solunum cihazına bağlıydı. Gerekli tüm tedavilere başlandı ve yoğun bakımda takibe alındı. Yapılan tüm tetkikler neticesinde kalp fonksiyonlarının daha iyi olduğu, esas rahatsızlık nedenin infeksiyona bağlı Akut Solunum Yetmezliği ve Kronik Böbrek Yetmezliği zemininde gelişen, Akut Böbrek Yetmezliği tablosu olduğu tespit edildi.
 
18 Nisan 2014 saat 08:15’de Şeyh Nazım Kıbrısi'nin şuuru açık, tansiyonu iyi, destekleyici ilaçları azaltılmış, idrar çıkımı iyi olarak gözlemlendiği , Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları başta olmak üzere  tüm birimler tarafından çok sıkı denetimde takip edilmiştir.
 
6 Mayıs 2014 : 17.04.2014' tarihinden beri Yoğun bakım Ünitesinde tedavisi devam eden Şeyh Nazım Kıbrısi'nin yapılan tüm tetkik ve tedavilere rağmen var olan Kronik Karaciğer yetmezliğinin de etkisi ile üç günden beri durumu daha da ağırlaşmış, şuuru kapanmış ve tüm destekleyıci tedavilere rağmen tansiyon düşüklüğü devam etmiştir.
 
YDÜ Hastanesi ve doktorları , 92 yaşında olan Şeyh Nazım Kıbrısi’nin hayatta kalması için tüm imkanları seferber etmiş fakat çoklu organ yetmezliği nedeniyle bugün saat 13:30  itibariyle hakkın rahmetine kavuşmuştur
 
“Yakın Doğu Üniversitesi Ailesi olarak Şeyh Nazım Kıbrısi'ye Allah'tan Rahmet,  Ailesine ve Tüm İslam alemine başsağlığı dileriz...”

BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK

Yoğun bakımda tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde vefat eden Şeyh Nazım Kıbrısi, bugün ikindi namazı sonrası toprağa verilecek.

Öğle saatlerinde vefat eden Şeyh Nazım Kıbrısi’nin Lefkoşa Selimiye Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Lefke’de bulunan dergahında toprağa verileceği bildirildi.

ŞİLİLİ MADENCİLER ONU ZİYARET ETMİŞTİ

Şili’de 2010 yılında meydana gelen göçük sonrası günlerce yer altında mahsur kalan madenciler, bugün hayatını kaybeden Şeyh Nazım Kıbrısi’yi ziyaret etmişti.

Yerin 680 metre altında mahsur kalan Şilili madencilerden 4’ü KKTC’ye gelerek Nakşibendi tarikatının lideri Şeyh Nazım’ı ziyaret etmişti. Dünya Devlet liderlerini ziyaret eden Şilili madenciler kendilerine çok dua ettiğini öğrendikleri Şeyh Nazım Kıbrısi’yi de KKTC’de ziyaret etmişti. İşçilerden Ömer Reygadas gezi sırasında yaptığı açıklamada, “Şeyh Nazım ile tanışmaya geldik çünkü o biz yerin altında mahsurken bizim için çok dua etti” demişti. Reygadas, Şeyh Nazım’ın bildiği birçok insandan farklı olduğunu söyleyerek, onun tecrübelerinden yararlanmak istediğini de ifade etmişti. Şeyh Nazım ise kendisini ziyarete gelen işçiler için, “Yerin 700 metre altında dua ettim onlara, bu kuvvet olmasa bir tanesi yaşamazdı, maddi imkanlarla bir günden fazla yaşayamazlardı, inanan kurtulur inanmayan gider Ankara’ya ameliyat olur” demişti.

Şilili madenciler daha sonra Şeyh Nazım ile KKTC’de bir araya gelerek, tarikatın zikir törenine katılmıştı. İşçiler zikir öncesi Kıbrısi’ye 33 madencinin imzasının bulunduğu Şili bayrağını ve mahsur kaldıkları madenden getirdikleri bir taş parçası hediye etmişti. Şilili madenciler daha sonra Şeyh Nazım ve tarikatının zikir törenine katılmıştı.

ŞEYH NAZIM KIBRISİ'NİN HAYATI

Dünyaca tanınmış bir sima olan ve birçok ülkede müridleri bulunan Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi hayatını kaybetti. Peki Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi kimdir? Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayatı...Şeyh Nazım Kıbrısi öldü mü?

Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi

Nâzım Kıbrısî veya Şeyh Nâzım veya Mevlânâ Nâzım El-Hâkkânî (D: 21 Nisan 1922 - Ö: 7 Mayıs 2014)  (Osmanlıca: ??? ???? ?), Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde 21 Nisan 1922 günü doğan Şeyh Muhammed Nâzım Âdil Kıbrısî, Mutasavvıf ve Nakşibendi şeyhidir. Lefke'de yaşamakta ve dünyanın pek çok ülkesinden müridleri ziyaretine gitmektedir.

Şeyh Nâzım Kıbrısî'nin hayatı

Celâleddîn Rûmî, Mevlevilik, Abdülkâdir Geylânî, Kadirilik, ve Abdullah Dağıstani Soyu, anne tarafından Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanır. 1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesini okudu. İstanbul'da bulunduğu dönem içerisinde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir müddet kendini yetiştirdikten sonra şeyhinin izni ve işareti ile Şam'a gidip Şeyh Abdullah Dağıstani'ye bağlandı ve onun mânevi terbiyesine girdi.

Şeyh Abdullah Dağıstani'nin emri ile insanlara tasavuf terbiyesini vermeye başladı. 1973'de Şeyh'inin vefatı ile onun yerine geçti. 2011'de oğlu Mehmet Adil Efendi'nin, kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğini ilan etti.

1941'de Hacı Emine Hanım ile olan evliliğinden dört çocuğu bulunmaktadır. Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil bilmektedir.

Arapça Ezan
Ezanın Arapça lafzı ile okunmasının yasak olduğu dönemde Kıbrıs'a geri geldiği ilk gün şerefeye çıkıp ezanı Arapça lafzı ile okumuş ve bunun üzerine bir hafta hapis yatmıştır. Serbest bırakılınca Lefkoşa'nın en büyük camii Selimiye'nin şerefesine çıkıp tekrar Arapça lafız ile ezan okumuş, bunun üzerine kendisine dava açılmıştır. Davayı beklerken Lefkoşa'nın köylerini gezip Arapça lafız ile ezan okumaya devam etmiştir. Hakkında 114 dava aynı zaman diliminde açılmış ve 100 yılı aşan süre mahkumiyeti gündeme gelmiştir. Davaların okunma gününe yakın, Adnan Menderes döneminde, TBMM'nin ezanın Arapça lafız ile okunmasını serbest bırakması üzere hakkındaki davalar düşmüştür.

Türk İslam Kültür Cemiyeti
Türk İslam Kültür Cemiyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1983 yılında kurulmuş olan ve hâlen Lefkoşa'da faaliyetlerine devam eden dernektir.

Yürüttüğü faaliyetler şunlardır;

Toplantı, seminer, konferans ve sohbetler,
Grup çalışmaları,
Yerel ve uluslararası gençlik kampları,
Gençlere gezi ve ziyaretler düzenlenmesi,
Gazete basımı, bildiriler ve halkla ilişkiler,
Kur'an-ı Kerim okuma yarışmaları,
Milli-Dini öykü yazma yarışmaları,
Film, video ve slayt gösterileri,
Köy ve aile ziyaretleri,
İslami kuruluşlarla temaslar,
Kan bağışı kampanyaları,
Ağaç dikme faaliyeti,
Fakir çocukların sünnet edilmesi,
Gençlere burs temini, fakir ailelere yardım verilmesi,
Gençler arasında sportif müsabakalar tertip etme,
Camilerimizin tamiri ve inşası için gerekli faaliyeti yapmak,
Çeşitli kesimlere iftarlar düzenleme,
Gençlere ücretsiz takviye kursları düzenlenmesi,
Dini Bilgiler Kursları açmak,
Ortaokul ve üniversite öğrencileri için yurt açma,
Kıbrıs davası ve milli konularda aydınlatıcı faaliyetlerde bulunma.

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister