• $ 6,8627
  • € 7,774
  • 396.959
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Şubat 2014 Çarşamba 02:00 | Son Güncelleme:

Ses kayıtları yabancı istihbaratlara verildi!

Erdoğan’ın Almanya dönüşü çalışma odasında bulunan böceklerle ilgili yaptığı “casusluk” yorumunun sırrı çözüldü. Casusların, bilgileri ve devlet sırlarını yabancı istihbaratlara servis ettiği ortaya çıktı.

MUHAMMET KUTLU - ANKARA

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın, evinde ve çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili dile getirdiği "casusluk" suçlamasının şifreleri çözülüyor. Kamuoyunda "böcek" olarak adlandırılan cihazlarla, ülke güvenliği ve dış politikasına ilişkin devlet sırrı niteliğindeki bilgilere ulaşıldığı ve bu bilgilerin yabancı istihbarat örgütlerine servis edildiği öğrenildi. Erdoğan, geçen hafta gerçekleştirdiği Almanya seyahati dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, devlet içindeki paralel yapıyı işaret ederek, evinde ve başbakanlık konutundaki çalışma ofisinde bulunan "dinleme cihazları" için "casusluk suçu" tanımlamasında bulunmuştu.

ABD’DE BİLE KONUŞULDU
Başbakan'ın bu tanımlamasının altında, bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmayan ilginç detaylar bulunduğu ortaya çıktı. Dinleme cihazlarının tespit edildiği 2012 yılında, "Başbakan dinleniyor mu?" şüphesini güçlendiren dikkat çekici bir dizi gelişme yaşandı. Başbakan'ın evinde ve resmi konuttaki çalışma ofisinde sınırlı sayıda kişi ile gerçekleşen toplantılarda konuşulan ayrıntılar, aralarında ABD'nin de bulunduğu Batılı bazı ülkelerle yapılan ikili ve heyetlar arası görüşmelerde, yabancı devlet adamları tarafından örtülü ifadelerle ima edildi. 

MİT DEVREYE GİRDİ
Devlet sırrı niteliğinde olan ve kamuoyu ile daha önceden paylaşılmamış konuların, yabancı devlet adamları tarafından dile getirilmesi, "Dinleme yapılıp yabancı istihbarat örgütlerine servis ediliyor" şüphesini güçlendirdi. Bu gelişmelerin ardından MİT devreye girerek, Erdoğan’ın Başbakanlık Merkez Binası'ndaki makam odası, Bakanlar Kurulu Salonu ile Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki çalışma ofisi ile Meclis’teki makam odasında kapsamlı bir tarama yaptı.

KANITLAR SAVCILIKTA
Elektrik prizlerinden, aydınlatma ve telefon apartlarına varana kadar her noktayı titizlikle inceleyen teknik ekip, dinlemelerde kullanılan ve "böcek" diye tanımlanan aktif haldeki birden çok cihazı ortaya çıkardı. Şüpheleri doğrulayan bu gelişme, Türkiye'nin güvenliği ve dış politikasına ilişkin sırların, dinleme yoluyla yabancı istihbarat örgütlerine sızdırıldığı ve uluslararası ilişkilerde ülkemize karşı kullanıldığı gerçeğini kanıtladı. TCK'daki karşılığı "casusluk" olan bu eyleme ilişkin, somut bilgilere ulaşıldığı ve bu bilgilerin "böcek" soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile paylaşıldığı da öğrenildi.
 

 

 

İYİ Partili ismin alçak paylaşımına tepkiler sürüyor...

İYİ Partili ismin alçak paylaşımına tepkiler sürüyor...

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne ş

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne şok! İki ayrı dava açtı

Başkan Erdoğan'ın Ayasofya imzası dünya basınında

Başkan Erdoğan'ın Ayasofya imzası dünya basınında

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!