• $7,6373
  • €9,0728
  • 415.498
  • 1543.67
31 Temmuz 2014 Perşembe 12:40 | Son Güncelleme:

Şehit madenciler için 'anıt mezar'

Şehit madenciler için 'anıt mezar'

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisi için "anıt mezar" yapılacağını söyledi.

Atçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada 13 Mayıs'taki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçiden 43'ünün Soma'daki belediye mezarlığında, diğerlerinin ise memleketlerinde toprağa verildiğini hatırlatarak, yaşanan acıyı unutturmamak ve şehitlerin hatırasını yaşatmak amacıyla anıt mezar yapmayı planladıklarını söyledi. Anıt mezar yapılması yönünde şehit aileleri ve bazı kuruluşların talepleri olduğunu kaydeden Atçı, "Bu taleplere cevap vermek ölen madencilerin isimlerini ve hatırasını yaşatmak adına anıt mezar inşa etmeyi düşünüyoruz, inşaallah en kısa zamanda yapacağız" dedi. 

Anıt mezarın belediye mezarlığında ayrılan parselde inşa edileceğini bildiren Atçı, konu ile ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Bir çok kuruluşun projeye destek verdiği kaydeden Atçı şunları söyledi: 

"Projeye destek veren Türkiye Mermer İhracatçılar Birliği, Türkiye Müteahhitler Birliği gibi kuruluşlar var ve anıt mezarın yapımını üstlendiler. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı da çevre düzenlemesi konusunda destek vereceğini bildirdi. Ayrıca Beşkitaş Belediye yetkilileri de Soma ziyaretlerinde şehit madenci anıtına katkı sağlamak istediklerini söylemişti. Bu yönde birçok talep var. Bunları bir araya getirerek, projeyi desteklerle hayata geçireceğiz. Proje çalışması önümüzdeki günlerde sona erecek. Anıt mezarın teknik olarak ne şekilde olacağı proje ile belirlenecek. Vefat eden tüm madencilerimizin isimleri burada yaşayacak. Kabri burada olmazsa bile, şehitliklerdeki mezar taşları gibi 301 maden şehidinin adını yazılı olduğu taşlar koymayı düşünüyoruz. Tabi bu projede nasıl olur şu an bilemiyorum. Soma'mızda 301 kişinin adı ve anısı yaşatılacak." AA

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Bitlis'te besiciler kış şartlarındaki zorlu mücadelesi

Tarihin sıfır noktası: Göbeklitepe dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor

Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı!