• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
30 Mart 2014 Pazar 11:33 | Son Güncelleme:

Seçim kavgası: 8 ölü 72 yaralı

Seçim kavgası: 8 ölü 72 yaralı

Seçim günü bir çok ilde kan döküldü. Katliama dönüşen kavgalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde muhtar adayları ve yakınları arasında çıkan silahlı kavgada yaralanan ve tedavi için Şanlıurfa'ya getirilen yaralılardan Semih Çelik, Erdem Çelik ve Orhan Tanık yaşamını yitirdi. Böylece olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 6'e yükselirken, tedavisi süren 5 yaralının da hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

1'İ POLİS 3 YARALI

Şanlıurfa'da birbirine akraba iki muhtar adayının yakınları arasında çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Olayda, biri kavgayı ayırmaya çalışan polis memuru 3 kişi yaralanırken 4 kişi ise gözaltına alındı.

Olay, saat 08.00 sıralarında Çankaya Mahallesi'nde bulunan 100'üncü Yıl İlköğretim Okulu'nda oy verme işlemi başlarken meydana geldi. Çankaya Mahallesi Muhtar adayı İsmail Çiftçi ile Şükrü Polatçı arasında seçmenleri yönlendirdikleri iddiasıyla tartışma çıktı. Tartışma, kısa sürede iki muhtar adayının yakınlarının da katılımıyla bıçakların kullanıldığı kavgaya dönüştü.

Oy kullanmaya gelenlerin önünde meydana gelen kavgada; muhtar adayı Şükrü Polatçı'nın oğlu Uğur Polatçı ile yeğeni Mehmet Polatçı bıçakla yaralandı. Bu sırada kavgayı ayırmaya çalışan bir polis memuru da elinden hafif yaralandı. Okula takviye olarak çağrılan polislerin biber gazıyla müdahale ederek ayırdığı kavgaya karıştığı belirlenen 4 kişi gözaltına alındı. Ambulansla hastaneye götürülen yaralılardan Uğur Polatçı’nın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

İki muhtar adayı da hayatını kaybetti

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Yuvacalı köyünde, muhtarlık seçimleri sırasında iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada 6 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı. Kavgada iki muhtar adayı da hayatını kaybetti. Yaralılar, Hilvan ilçesi ve Şanlıurfa’da bulunan hastanelere sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, Yuvacık köyünde sabah saatlerinde oy kullanma işlemleri başladığı sırada, köyde aday gösterilen iki muhtar adayının tarafları arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine silah kullanılan olayda, 6 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı. Yaralılar, bölgeye sevk edilen ambulanslarla Hilvan Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada acil servisin dolması nedeniyle, diğer yaralılar Şanlıurfa’daki hastanelere sevk edildi. Kavgada muhtar adayları Mehmet Çelik ve Abid Tanık da hayatını kaybetti.

URFA BİRECİK'TE 6 YARALI

Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi’nde de iki aile arasında muhtarlık yüzünden çıkan silahlı ve sopalı kavgada 6 kişi yaralandı.

Olay, sabah saatlerinde Birecik’e bağlı Çiftlik Köyü’nde meydana geldi. Köyde muhtar adayları Ersöz ile Öztürk aileleri arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşürken, kim tarafından ateşlendiği bilinmeyen tabancadan çıkan kurşunların isabet ettiği muhtar adayı Emin Öztürk ile yakınları Salih Öztürk, Hasan Öztürk ve Mehmet Öztürk yaralandı. Kavgada isimleri öğrenilemeyen 2 kişi ise sopa darbeleriyle yaralandı.

Yaralılar, ambulanslarla Birecik Devlet Hastanesi’ne götürülürken, jandarma köyde önlemleri artırdı.

RİZE’DE SEÇİMDE KAN AKTI: 1 YARALI 

Rize’de ise merkeze bağlı Küçükçayır köyünde sandık başında iki kişi arasında çıkan tartışmaya müdahale etmeye çalışan jandarma ekipleri bu sırada tartışanlarından birinin silahından çıkan kurşunla yaralandı. Yaralı Uzman çavuş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Olayla ilgili firar Ş.G. aranıyor. 
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

YOZGAT'TA MUHTARLIK KAVGASI: 3 YARALI

Yozgat’ın merkeze bağlı Türkmensarılar köyünde muhtar adayları Hasan Duyar ile Mehmet Özipek’in yakınları arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi nedeniyle 3 kişi kafalarına aldığı taş ve sopa darbeleriyle yaralandı.

Kavga sırasında yaralanan Selami (38), Adem (46) ve Hanifi Avcı (27) ambulansla Yozgat Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

Hastane ve köyde güvenlik tedbirleri artırılırken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

SİLVAN'DA SEÇİM GERGİNLİĞİ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında AK Parti ve BDP'liler arasında çıkan gerginliğe müdahale eden 2 polis memuru çıkan kargaşada hafif yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Vatan Orta Okulu'nu ziyaret eden BDP Silvan Belediye Eş Başkan adayı Mehmet Şah Teke ile AK Parti'liler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine gerginliğe müdahale eden 2 polis memuru, taraflar arasındaki gerginlikte yumrukların hedefi oldu. Aldıkları yumruk darbeleri ile hafif yaralanan polis memurları, gerginliğe neden olan kalabalığı dağıtarak olayın büyümesini önledi. Yaralı polis memurları daha sonra tedavi için hastaneye gitti. 

HATAY'DA SİLAHLI SEÇİM: 2 ÖLÜ, 9 YARALI
Hatay’ ın Kırıkhan İlçesi’ ne bağlı Gölbaşı köyünde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan kavgada 2 kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı bildirildi.
 

Alınan bilgiye göre, olay, sabah saatlerinde ilçeye bağlı Gölbaşı köyünde meydana geldi. Muhtarlık seçimi yüzünden, taraflar arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Taş, sopa ve silahların kullanıldığı kavgada, Ayşe Yüceur adlı kadın hayatını kaybetti. Kavgada en az 10 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Yaralılar, Kırıkhan Devlet Hastanesi ile ilçedeki bir özel hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Ölen ve yaralananların yakınları hastaneye gelerek feryat etti. 

BİR SEÇİM KAVGASI DA ELAZIĞ'DA: 6 YARALI

Elazığ merkeze bağlı Gökçe köyünde oy kullanma esnasında başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu 6 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Gökçe Köyü İlkokulu’nda oy kullanmaya gelen iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu her iki taraftan 6 kişi yaralandı. Yaralılardan 4’ü Harput Devlet Hastanesi’ne, 2’si ise Fırat Tıp Fakültesine Acil Servisi’ne kaldırıldı. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken, yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

ERZURUM: 6 YARALI

Erzurum'un Aziziye ilçesinde iki muhtar adayının yakınlarının karıştığı kavgada 6 kişi yaralandı.

İlçeye yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Ömertepe Mahallesi'nde, oy kullanımı sırasında muhtar adayları Dursun Güneş ile Rafet Zengin arasında tartışma çıktı.

Oy yüzünden tartışan iki muhtar adayının yakınları da olaya karışınca taraflar birbirlerine sopalarla saldırdı.

Olayın bildirilmesi üzerine mahalleye çok sayıda çevik kuvvet ve ambulans gönderildi.

Kavgada muhtar adaylarının yakınlarından 6 kişi yaralandı. Yaralılardan 3'ü ambulansla diğerleri ise kendi imkanlarıyla kentteki hastanelere kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

VAN’DA SEÇİM KAVGASI: 4 YARALI

Van’ın Çaldıran ilçesinde seçim nedeniyle çıkan kavgada 4 kişi yaralandı. 
Alınan bilgilere göre, ilçeye bağlı Aşağı Çanak köyünde sandık görevlisi olan akrabalar arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada Kemal ve Harun Ş. bıçakla, Tekin ve Necmettin Ş. ise taş ve sopalarla yaralandı. Yaralılardan 3’ü Van’a sevk edilirken, bir kişi ise Çaldıran Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 

ŞANLIURFA'DA 4 KİŞİ YARALANDI

Şanlıurfa'nın Ceylanıpnar ilçesinde oy verme işlemi sırasında sıra bekleme yüzünden iki aile arasında çıkan kavgada 4 kişi yaralandı.

TİGEM'e bağlı Beyaz Kule işletmesinde akraba oldukları öğrenilen iki aile fertleri arasında oy verme sırası nedeniyle çıkan sözlü tartışma taş ve sopalı kavgaya dönüştü. Kavgada Halil, İbrahim  Ali ve Hikmet Elverir yaralandı.

Viranşehir Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların sağlık durumu iyi olduğu öğrenildi. Jandarma ekipleri, olay yerinde güvenlik önlemi aldı.

IĞDIR'IN KÖYÜNDE SEÇİMLER ERTELENDİ

Iğdır'da iki muhtar adayının yakınlarının karıştığı kavgada 10 kişi yaralandı. Olaylar yüzünden İl Seçim Kurulu, köyde seçimi iptal etti

Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesinde iki muhtar adayının yakınlarının karıştığı kavgada 10 kişi yaralandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Aktaş köyünde Akçay ve Aksu ailelerinin oy kullanımı sırasında muhtar adaylarının yakınları arasında tartışma çıktı.

Oy yüzünden tartışan iki muhtar adayının yakınları da olaya karışınca taraflar birbirlerine sopalarla saldırdı. Çıkan kavgada, muhtar adayı Aziz Erkoç ile 9 kişi yaralandı.

Olayın bildirilmesi üzerine köye çok sayıda jandarma ve 112 Acil Servis ekibi gönderildi. Yaralılar ambulanslarla Karakoyunlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olaylar yüzünden İl Seçim Kurulu, köyde seçimi iptal etti.

ANKARA HAYMANA

Ankara'nın Haymana ilçesi İncirli köyünde muhtar adayları Kemal Yılmaz ve Recep Doğanay'ın yakınları arasında çıkan kavgada iki kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, muhtar adayları Kemal Yılmaz ve Recep Doğanay'ın yakınları arasında sandık başında tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine Doğanay'ın yakını Mustafa Doğanay muhtar adayı Yılmaz'ın yakınları Mehmet Yılmaz (28) ve Beyazıt Yılmaz'ı (24) bıçakla yaraladı.

Yaralılar önce Haymana Devlet Hastanesine daha sonra Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi. 

Yaralıların hayati tehlikelerinin olmadığı, Recep Doğanay ve yakınlarının gözaltına alındığı öğrenildi.

SİVAS'TA DA BİR ÖLÜ

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde, muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan silahlı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti. 

İddiaya göre, ilçeye bağlı Sögütlü köyünde seçim sandıklarının açıldığı okulda köyün eski muhtarı İ.A, diğer muhtar adayı Mustafa Bulut'un babası Halis Bulut'a (69) tabancayla ateş etti. Yakınları tarafından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan Bulut, kurtarılamadı.

Şüpheli İ.A'nın jandarma ekiplerince gözaltına alındığı öğrenildi.

TOKAT'TA 11 YARALI

Tokat'ın Zile ilçesine bağlı bir köyde iki muhtar adayının yakınları arasında çıkan kavgada 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde yerel seçimlerin sakin geçtiğini söyledi. Zile ilçesine bağlı Karakuzu köyünde ise iki muhtar adayı arasında kavga çıktığını belirten Taşkesen, "İki muhtar adayı yakınları arasında çıkan kavgada 11 kişi yaralandı. Yaralılardan durumu ağır olan 2 kişi, Zile Devlet Hastanesine kaldırıldı. Diğer yaralıların durumu hafif. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor" diye konuştu.

Muhtar adayları Mehmet Ali Y. ve Sadettin C'nin yakınları arasında çıkan kavganın ardından köyde güvenlik tedbirlerinin artırıldığı öğrenildi.AA/İHA/DHA

Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik
Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

Türkiye'den GÖKDOĞAN hamlesi... Menzili revize edildi! Atina'da büyük panik

3 il için petrol arama ruhsatı verildi
3 il için petrol arama ruhsatı verildi

3 il için petrol arama ruhsatı verildi

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı
Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı

Büyümenin öncü göstergesi... Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,5 arttı