• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
30 Ekim 2013 Çarşamba 14:49 | Son Güncelleme:

‘Sarin gazı’ davası başladı

Suriye’de rejime karşı kullanılmak üzere ‘sarin gazı’ imal etmek için Adana’da kimyasal madde ararken yakalandığı öne sürülen El Kaide bağlantılı El-Nusra Cephesi üyesi oldukları iddia edilen biri Suriyeli 6 kişinin yargılanmasına başlandı. CHP Parti Meclisi üyesi Hurşit Güneş de, Adana’ya gelerek davayı takip etti.

SONER KAN / ADANA

 

İç savaşın yaşandığı Suriye’de rejime karşı kullanılmak üzere ‘sarin gazi’ imal etmek için kimyasal madde almak isterken Adana’da yakalanan, El Kaide bağlantılı El Nusra üyesi oldukları öne sürülen biri Suriyeli 6 kişi, hakim karşısına çıktı.

El Kaide’nin Suriye’deki uzantısı El Nusra ve Ahrar-ı Şam örgütleri ile bağlantılı olarak çalışan ‘Abu Salah’ kod adlı Hythpam Qassap'ın (35), 15 Mayıs'ta Adana'daki bir şirketten ‘sarin gazı’ üretiminde kullanılan değişik türdeki; Thionyl Chloride, Potassium Fluoride, Methanol, Isopropanol, Isopropanollamine, White Phosphorus, Medrical Glikoz, boksit gibi kimyasal madde temin etmeye çalıştığı bilgisine ulaşıldı.

SARİN GAZI YAPACAKTI

Adana Kriminal Polis Laboratuarı’nda yapılan incelemede, söz konusu kimyasalların uygun koşullarda birleştirilmesi halinde ‘sarin gazı’ oluşturulabileceği belirtilirken, polis, Qassap ile birlikte kimyasal madde temin etmelerini istediği zanlıların cep telefonlarını, mahkeme kararı ile dinlemeye aldı. Qassap’ın, 5 bin litrelik bidon içindeki örnek kimyasal maddeyi, 28 Mayıs’ta Gaziantep’e teslim edeceği sırada polis, şok bir baskın düzenledi.

KİMYASAL ‘ANTİFRİZ’ ÇIKTI

Aynı anda farklı illerde adresleri daha önceden tespit edilen noktalara da eş zamanlı operasyonlar yapıldı. El Nusra örgütü üyesi olduğu öne sürülen Qassap ile birlikte Suriye uyruklu Türk vatandaşı Halit U. (32), Bekir K. (43), Halit Ü. (47), İbrahim A. (50) ve Raif A. (40) yakalandı. Operasyonda ele geçirilen kimyasal madde, ‘antifriz’ olduğu belirtilirken, sanıklardan elektronik mühendisi Qassap dışındaki sanıklar, ara kararla tahliye edildi.

TOPLAM 100 YIL HAPİS İSTEMİ

Hythpam Qassap hakkında; ‘silahlı terör örgütlerine silah sağlamaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından toplam 25 yıl hapis cezası istenirken, tutuksuz yargılanan diğer 5 sanık hakkında da; 'silahlı terör örgütlerine silah sağlamaya teşebbüs' suçundan 15'er yıl hapis cezası talep edildi. Sanıklar, Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, hakim karşısına çıkarken, ‘Sarin Gazı Davası’ da başlamış oldu.

‘PENTAGON’ VURGUSU

Davayı, Adana’ya gelen CHP Parti Meclisi üyesi Hurşit Güneş de takip etti. Güneş, Adana Adliyesi’nde kalabalık bir partili grubu ile birlikte ortak bir açıklama yaparak, El Kaide bağlantılı teröristlerin Türkiye’den lojistik destek aldığı, ‘sarin gazı’ gibi kimyasal silahları da Türkiye’den sevk ettiğinin bizzat Pentagon raporlarında yer aldığını anlattı. Güneş, Human Rights Watch’ın (HRW), BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporu hatırlattı ve ekledi:

DAVUTOĞLU CÜBBE GİYSİN

“HRW raporuna göre bu davada asıl sanık Qassap değil, Erdoğan ve Davutoğlu’dur. Sayın Davutoğlu, istiyorsa önümüzdeki duruşma bu sanıkları savunan AK Parti Yüreğir eski ilçe başkanı avukatın yerine kendisi avukatlığı üstlenebilir. Davutoğlu, cübbeyi giysin gelsin sanık sandalyesindeki kendi politikasını, yani kimyasal silah ve insan öldüren El Kaide’yi bizzat savunsun.”

60 saniyede gündem

60 saniyede gündem

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler

Yeme isteğini artıran ve bağımlılık yapan besinler

15 Ağustos 2020 günlük burç yorumları yayında!

15 Ağustos 2020 günlük burç yorumları yayında!

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor