• $8,1216
  • €9,7348
  • 455.896
  • 1405.28
23 Mart 2021 Salı 22:49 | Son Güncelleme:

Salgında zirve nisan ortasında

Salgında zirve nisan ortasında

Bilim insanları, vakalardaki artışın nisan ortasına kadar süreceğini ardından düşüşün başlayarak yaza daha rahat girilebileceğini söyledi.

Türkiye'de normalleşme süreciyle birlikte vaka sayılarının artması endişe yarattı. İllerin 100 bin kişi başına düşen vaka sayılarına göre şekillenen risk haritasına göre illerin tümünde vaka sayıları arttı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın şu andaki artışın kasımdaki tsunaminin artçısı olduğunu belirtti.

HAZİRAN'DA RAHATLARIZ

Aydın, "Mevsimsel ferahlama, açık arazilerin kullanılması gibi nedenlerle nisan ortalarından itibaren düşüş olacaktır, kasım-aralıkta ki 30 binlere gelmeden dönüşe geçecektir. Vaka sayılarının haziranın ikinci yarısından itibaren 1000'ler civarında olacağını, yazı geçen yıla göre rahat geçireceğimizi düşünüyorum" dedi. Aydın, bu tırmanışın illerin kapatılmasını gerektirecek bir yükseliş olmadığını belirterek belki yerel bir takım önlemlerin alınabileceğini kaydetti.

30 BİNİ GEÇEBİLİRİZ

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı "Nisana girmeden 20 binin üzerine çıkıp 3'üncü dalgayı yakalamış durumdayız" diyerek şöyle konuştu: "Vakalar nisanda 25-30 bini geçebilir. Nisan ortasında pik noktasına ulaşacağımızı düşünüyorum. Daha sonra iniş başlayacaktır."

YATAN HASTA DA ARTIYOR YOĞUN BAKIMLAR DA

Artan vakaların ardından yoğun bakım ve acile başvuru sayısında da artış yaşanıyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay Demirkıran geçen haftaya göre yatan hasta sayısının %50 arttığını söyledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizeli "Bu hafta başvuru sayısı 100'leri buldu. Geçen hafta bu sayı 15'ti. 4-5 kat arttı. Rehavet sürerse acillerde başka hasta bakamayacağız" dedi. Ankara Şehir Hastanesi'nden Prof. Dr. Hakan Oğuztürk ise yoğun bakımın %66 dolduğunu söyledi.

<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Ayasofya Camii'nin minaresinden İstanbul kuşbakışı görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2021)

Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı