• $8,7939
  • €10,4831
  • 505.191
  • 1398.52
12 Mayıs 2021 Çarşamba 12:11 | Son Güncelleme:

İmamoğlu'nun iddialarına İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yalanlama

İmamoğlu'nun iddialarına İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yalanlama
DHA

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İBB Başkanı İmamoğlu'nun sahiplendirilmiş atlara ilişkin iddialarını yanıtladı. İmamoğlu'nun, "Sahiplendirme işlemini beraber yaptık." sözlerine karşılık, "İl Müdürlüğümüzün hayvanların sağlık kontrollerini yaptırmak dışında bir sorumluluğu yoktur. Ayrıca çiplerin uzaktan izlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir." açıklaması yapıldı.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Sahiplendirilmiş atların denetim ve kontrolü Sayın İmamoğlu'nun iddia ettiği gibi il ve ilçe tarım orman müdürlükleri yetkisinde değildir." açıklamasını yaptı.

DHA'da yer alan habere göre; İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Adalar'daki sahiplendirdikleri atlara ilişkin "Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık." açıklamasına cevap verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 'İddialar gerçek dışıdır' denilerek, "İBB'nin atları sahiplendirme aşamasında bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'müzün tek görevi; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlemektir, bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İl Müdürlüğümüz üzerine düşen bu görevi de yerine getirmiştir. Bundan sonraki sorumluluk tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesindedir." ifadeleri yer aldı.

"861 ATI BÜYÜKŞEHİR GÖNDERDİ"

861 atın Büyükşehir Belediyesi yetkililerince kendi kriterlerine göre belirledikleri kurum,kuruluş ve kişilere gönderildiği kaydedilen açıklamada, "Sahiplendirilmiş atların denetim ve kontrolü Sayın İmamoğlu'nun iddia ettiği gibi il ve ilçe tarım orman müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar, İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır. Adalar'daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında 'At Sahiplendirme Taahhütnamesi' imzalanarak, iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır" denildi.

"ÇİPLERİN UZAKTAN İZLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Adalarda bulunan tüm atlara 2011 yılından itibaren çip takıldığı vurgulanan açıklamanın son kısmında ise şöye denildi:

"Uygulanan çipler, atların 'tanımlama numarasından' ibaret olup, bu çiplerin 'uzaktan veya uydudan izlenmesi' gibi bir durum söz konusu değildir. Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerinin atların yerini bilmelerine imkân yoktur. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek adına, Kamuoyuna saygıyla duyurulur"
  • istanbul tarım ve orman il müdürlüğü
  • ekrem imamoğlu
  • kayıp atlar
  • adalardaki atlar
<p class='MsoNormal'>İstanbul Beylikdüzü'nde yaşayan bir vatandaş, İBB Başkanı  İmamoğlu'na sitem et

Beylikdüzü'nde bir vatandaş İmamoğlu'na ateş püskürdü

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı