• $8,2646
  • €9,9645
  • 474.307
  • 1337.55
27 Haziran 2018 Çarşamba 01:00 | Son Güncelleme:

Sağlıktaki dev yatırımlar tam gaz sürüyor

Sağlıktaki dev yatırımlar tam gaz sürüyor

Sandıktan ‘istikrar’ çıkmasıyla Türkiye’nin sağlık yatırımları planlandığı takvimle devam edecek. Resmi açılışı yapılan beş şehir hastanesinin üzerine bu yıl 4 şehir hastanesi daha hizmet sunmaya başlayacak.

Doruk Çakar

Seçim geride kaldı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.6’lık oranla yeniden Cumhurbaşkanı seçilerek, AK Parti ise yüzde 42.6’lık oranla sandıktan birinci parti çıkarak güven tazeledi. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi sağlık yatırımları da seçim sonrası tam gaz devam edecek. 24 Haziran seçimleri ile bir yandan parlamento yenilenirken, diğer yandan Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine de resmen geçilmiş oldu. Yeni dönemde Türkiye’nin sağlık yatırımları da planlandığı takvimle devam edecek. 

BEŞİ RESMEN AÇILDI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “en büyük hayalim” dediği şehir hastanelerindeki çalışmalar tam gaz sürüyor. Toplam 19 şehir hastanesinden şimdiye kadar Yozgat, Mersin, Isparta, Adana ve Kayseri’dekiler resmen açılarak hata kabulüne başladı. Yıl içinde Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ ve Eskişehir’deki hastaneler de açılacak. Gelecek yıl Ankara Etlik, Konya, Bursa, Kütahya ve Tekirdağ’daki hastaneler hizmete girecek. 2020 yılında Gaziantep, Kocaeli, İstanbul İkitelli ve İzmir Bayraklı şehir hastanelerinin tamamlanması, 2021’de de Şanlıurfa Şehir hastanesinin devreye sokulması hedefleniyor. 

SAĞLIK TURİZMİ ATAĞI 

Türkiye’de sağlık hizmetlerinin başarılı uygulamalarının bir sonucu olan sağlık turizmi, bundan sonra da yabancı hastaları Türkiye’ye çekmeye devam edecek. Daha çok sağlık kuruluşunun sisteme entegre olması sonucu, kaliteli sağlık hizmetleri ekonomiye yön veren alanlardan biri haline gelecek. 

YIPRANMA HAKKI GÜNDEMDE 

Bunun yanında ekim ayında TBMM’nin yasama faaliyetlerine başlamasıyla beraber sağlık çalışanlarının özlük hakları, aldıkları ek ücretlerin emekliliklerine yansıtılması, yıpranma hakkı gibi düzenlemeler hayata geçirilecek. 

GELİŞMİŞ ÜLKELER SOLLANDI 

AK Partinin 16 yıllık iktidarı sürecince sağlıkta büyük dönüşüm yaşandı. AK Parti öncesinde sıradan bir halmiş gibi görünen ilaç ve muayene kuyrukları tarih oldu. Herkes için ulaşılabilir, nitelikli, sürdürülebilir ve güçlü bir sağlık sistemi için projeleri üretildi. Gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere 10 yılda ulaşıldı.  Şehir hastaneleri bir bir hayata geçirilmeye başladı.. Ambulans sayısı her geçen gün artarak sağlık filosu güçlendi. evde sağlık hizmetleri yaygınlaştı. milli aşı projesi başlatıldı.

YERLİ İLAÇ VE AŞI ÜRETİMİ 

Sanayide yerlileştirme çalışmaları kapsamında bugüne kadar Türkiye’de ruhsat alan ilaçların yüzde 80’i yerli ilaçlardan oluşuyor. Yeni dönemde oranın yukarı çekilmesi hedefleniyor. Yerli aşı üretimi için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak. Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu Hepatit A aşılarında, ihale sonucu yerli üretim sağlanacak. Bu da ekonomiye 860 milyon TL katkı sağlayacak. 

 

<p>Eski ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Joe Biden'ın Çin ile Rusya'yı birbirine yaklaştırdığını ve

Rusya ve Çin, ABD'ye karşı birleşiyor mu?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Nisan 2021)

Ava giderken avlandı! İşte vahşi doğadan nefes kesen anlar

Yürüyen ölüler gerçekmiş! İşte dünyadaki en ilginç hastalıklar