• $7,3982
  • €8,9572
  • 437.931
  • 1467
26 Aralık 2020 Cumartesi 20:13 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Koca'dan virüste mutasyon açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan virüste mutasyon açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüste (Kovid-19) mutasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüste mutasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "virüs mutasyonu" ile ilgili, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir."

Koca, şunları kaydetti:

"Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır. Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere'den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır."

Bakan Koca, ayrıca düzenli incelemelerin devam edeceğini bildirdi.


Haberin Özeti

Sağlık Bakanı Koca, İngiltere'de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonunun Türkiye'de olup olmadığıyla ilgili açıklamada bulundu.
• "Yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır."
• Sağlık Bakanı Koca, yeni koronavirüs mutasyonuna ilişkin düzenli incelemelerin süreceğini kaydetti.
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Holokost, Bosna, Ruanda, Kamboçya gibi trajedilerin tekerrür etmeme

Başkan Erdoğan'dan uluslararası topluma çağrı: Harekete geçin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi

Tırnağınıza diş macunu sürüp bekleyin! Faydalarını öğrenince şaşıracaksınız