• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 22:33 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Testler vakalar düştüğü için azaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Testler vakalar düştüğü için azaldı

Kapanma meyvesini veriyor! Vakalar iki haftada yarı yarıya düştü. Son iki haftada hastaneye başvuruların yarı yarıya azaldığını belirten Sağlık Bakanı Koca “Test sayılarının düşmesi, vakaların düşmesinin sebebi değil, sonucudur” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Trakya Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Edirne'de önemli açıklamalarda bulundu. Koca, "Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık" diyerek şunları kaydetti: "Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın tedbirlere uyumunu talep ediyor ve gösterilen hassasiyet için teşekkür ediyorum."

İHTİYAÇ KADAR TEST

"Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Testler, semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalar ile birlikte temasın azalması beklenen bir durum. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir. Tüm Türkiye'de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumda. Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucu. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum."

MUHTARLARA AŞI BUGÜN

"Acil kullanım onayı alan Sputnik V'in ilk sevkıyatı bu ay. BioNTech ise haziran sonuna kadar 30 milyon doz ülkemize teslim edilmiş olacak. Sinovac da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek. Haziran sonu 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Yaz döneminde 18 yaş üstünü aşılamayı planlıyoruz. Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği yerli aşının kullanımına ise eylülde başlanacak. Ayrıca muhtarların aşılanmasına bugün başlanıyor."

Sağlık Bakanı Koca, Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

KISITLAMALARA UYUM İYİ

Bakan Koca "Kısıtlamalara uyum iyi seviyede başladı. Böyle devam etmesi halinde bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapabileceğiz" dedi.

KÜÇÜKŞAHİN TÜM BELGELERDE KOVİD

Sağlık Bakanı Koca, Cemal Küçükşahin'in Kovid ölüsü olarak bildirilmediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Koca "Küçükşahin'in doktoru, ölüm nedenine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek belgesini onaylamıştır. Ölüm belgeleri 3 ayrı hekimden oluşan bir üst komisyon tarafından incelenmektedir. Hastanın 30 Nisan'daki ölüm raporu üst komisyon incelemesi sonrası 2 Mayıs'ta iade edilerek Kovid-19 pozitif olduğu belirtilmiştir. Hasta tüm kayıtlarda Kovid ölüsüdür."

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır