• $ 6,8609
  • € 7,7422
  • 396.323
  • 119339
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
05 Haziran 2020 Cuma 17:54 | Son Güncelleme:

Rusya ile Çekya arasında büyük kriz: Aynı şekilde karşılık vereceğiz

Çekya Başbakanı Andrej Babis, Rusya'nın büyükelçiliğinde çalışan iki kişiyi sınır dışı etti. Gelişmelerin ardından iki ülke arasında kriz patlak verdi. Rusya'nın resmi haber ajansı RIA, üst düzey Rus yetkili, "Rusya aynı şekilde karşılık verecektir" dedi.

Çekya, Rusya'nın Prag Büyükelçiliğinde çalışan iki kişiyi sınır dışı etti.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, yürüttükleri faaliyetlerle Çekya-Rusya ilişkilerine zarar verdikleri gerekçesiyle iki Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldıklarını söyledi.

İDDİALAR ASILSIZ ÇIKTI

Babiş, Çekya basınında yer alan, bir Rus ajanının üç Çekya yetkilisine suikast düzenlemek için Prag'a geldiği şeklindeki haberlerin asılsız çıktığını anımsattı.

"İLİŞKİLERİMİZ CİDDİ ŞEKİLE ETKİLENDİ"

Rusya'nın Prag Büyükelçiliği çalışanları arasındaki güç mücadelesinden dolayı iki ülke arasındaki ilişkilerin olumsuz etkilendiğini savunan Babiş, 'Bu bilgi yanlış çıktı. Bu olay Rus gizli servisinin Prag'ta çalışan iki görevlisi arasındaki tartışmanın neticesi. Bunlardan birisi diğer arkadaşını zor duruma düşürmek için Çekya gizli servisine yalan bilgi verdi. Bu bilgi de Çekya basınına ulaşınca diplomatik krize neden oldu. Bu olay da Çekya-Rusya ilişkilerini çok ciddi şekilde etkiledi.' diye konuştu.

SINIR DIŞI ETTİLER

Hiçbir egemen ülkenin kendi topraklarında bu tür faaliyetlere izin vermeyeceğine işaret eden Babiş, bu nedenle söz konusu iki Rus diplomatın sınır dışı edilme kararı alındığını ifade etti.

RUSYA'YI SUÇLADI

Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek ise olayın başından beri Ruslarla iletişim halinde olduklarını ama Rusya'nın tutumundan dolayı olayın diplomatik çerçeve içinde halledilemediğini, bu yüzden söz konusu kişiler hakkında sınır dışı edilme kararı alındığını söyledi.

BELEDİYE BAŞKANINA SUİKAST DÜZENLEYECEKLERİ İDDİASI

Daha önce Çekya basınında yer alan haberlerde, bir Rus ajanının üç Çek yetkilisine suikast düzenlemek için Prag'a geldiği öne sürülmüştü.

1 PKK'lı terörist daha teslim oldu! İşte o görüntüler...

1 PKK'lı terörist daha teslim oldu! İşte o görüntüler...

Sigarayı bıraktıran besinler

Sigarayı bıraktıran besinler

Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbe

Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbediyor

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde parklar hizmete giriyor

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde parklar hizmete giriyor