• $8,0691
  • €9,7036
  • 453.136
  • 1413.38
22 Mart 2021 Pazartesi 14:25 | Son Güncelleme:

Rusya-ABD gerilimi had safhada: Biden'a yapılan görüşme teklifi kabul edilmedi

Rusya-ABD gerilimi had safhada: Biden'a yapılan görüşme teklifi kabul edilmedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kendisinin "katil" olduğunu öne süren ABD Başkanı Joe Biden arasındaki gerilim tırmanıyor. Putin'in ABD Başkanı Joe Biden'a yaptığı çevrim içi görüşme teklifi ABD tarafınca kabul edilmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son dönemde gerginlik yaşadığı ABD Başkanı Joe Biden'a yaptığı çevrim içi görüşme teklifi ABD tarafınca kabul edilmedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise "Rus-Amerikan ilişkilerinde, Washington'ın hatasıyla oluşan çıkmazdan kurtuluş yolu bulmak için bir fırsat daha kaçırıldı." ifadesinde bulundu.

AA'nın haberine göre Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Putin'in 19 Mart veya 22 Mart'ta Biden ile birikmiş ikili sorunları ve stratejik istikrar konularını tartışmak üzere kamuoyuna açık çevrim içi yöntemle görüşme talebini ABD'nin desteklemediği belirtildi.

Açıklamada, "Rus-Amerikan ilişkilerinde, Washington'ın hatasıyla oluşan çıkmazdan kurtuluş yolu bulmak için bir fırsat daha kaçırıldı. Bunun sorumluluğu tamamen ABD'ye aittir." ifadelerine yer verildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Putin-Biden görüşmesi olasılığına ilişkin, "Bugün görüşme planlarda yok. Anladığım kadarıyla Amerikan tarafı hazır değildi." dedi.

BİDEN-PUTİN ARASINDAKİ GERİLİM

ABD Başkanı Biden, 17 Mart'ta, Putin'in "katil" olduğunu öne sürmüş ve Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "bedel ödeyeceğini" söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Biden'a "sağlık" dileyerek, "Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek aynaya bakmak gibidir. Orada her zaman kendimizi görürüz." ifadesini kullanmıştı.

Putin, Biden'a çevrim içi yöntemle canlı yayında görüşmeyi teklif etmişti.

  • vladimir putin
  • abd başkanı biden
  • görüşme teklifi
<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Ayasofya Camii'nin minaresinden İstanbul kuşbakışı görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2021)

Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı