• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
06 Mart 2021 Cumartesi 17:14 | Son Güncelleme:

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi "Kuzey" sınırına dikenli tel örecek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi "Kuzey" sınırına dikenli tel örecek
DHA

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile arasında yer alan Bostancı sınırına dikenli tel örecek. Söz konusu kritik adımla, yasadışı geçişlerin önlenmesi amaçlanıyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, (GKRY) ara bölgedeki yasadışı geçişleri önlenme gerekçesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Bostancı sınır kapısından Lefkoşa Uluslararası Havalimanı'na kadar olan bölgeye dikenli tel öreceği açıklandı.

DHA'nın Haravgi gazetesinden aktardığı habere göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) yasadışı geçişlere ilişkin kritik adım geldi. Rum kesiminin KKTC ile sınırını ayıran ve ara bölge olarak adlandırılan Bostancı sınır kapısından Lefkoşa Uluslararası Havalimanı'na kadar olan bölgeye dikenli tel öreceği açıklandı.

"Astromerit" (Bostancı) muhtarı Aris Konstantinu yaptığı açıklamada, dikenli tel yerleştirilmesiyle ilgili planlamaların, Rum hükümetinin direktifleri üzerine 2 Mart Salı günü başlandığını belirtti. Rum hükümetinin KKTC'den Güney Kıbrıs'a ve Güney Kıbrıs'tan da KKTC'ye yönelik yasadışı geçişlerin engellenmesi için ara bölgedeki "delikleri" kapatmaya çalıştığını ifade eden Konstantinu, Astromerit'ten(Bostancı) Lefkoşa Havaalanı'na kadar, ara bölgeye dikenli tel yerleştirileceğini sözlerine ekledi.

9 SINIR KAPISI BULUNUYOR

Öte yandan Ada'da 1974 Barış Harekâtı'ndan sonra karşılıklı geçişler sınırlı şekilde yapıldı. Dönemin KKTC Bakanlar Kurulu 23 Nisan 2003'te sınır kapılarının tek taraflı açılması kararı almıştı. Ada'da Kuzey ve Güney'de açılan kapı sayısı ise 9 olarak biliniyor.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü