• $ 5,3323
  • € 6,0524
  • 227.322
  • 103.096
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Romney'nin gafı Obama'nın keyfi

ABD Başkanı Barack Obama, seçimdeki rakibi Romney'nin "Obama'ya oy veren yüzde 47'lik kesim devletin sırtından geçiniyor ve vergi ödemiyor" sözlerine cevap verdi. Obama, "ABD Başkanı olmak istiyorsanız, herkes için çalışmalısınız" dedi.

x

ABD'de 6 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde Başkan Barack Obama'nın rakibi Cumhuriyetçi Mitt Romney, bir bağış gecesinde yaptığı konuşmada, Obama'ya oy veren yüzde 47'lik kesimin devletin sırtından geçindiğini ve gelir vergisi ödemediğini söylemişti. Romney'nin bu sözleri söylediği video görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından, ABD'de büyük bir siyasi tartışma başladı.

Tartışmaya ABD Başkanı Barack Obama da, dün gece konuk olduğu bir talk şovda katıldı. Rakibi Romney'nin ABD seçmenine sarf ettiği sözleri kullanan Obama, "Hepimiz hata yapıyoruz" dedikten sonra şunları ekledi: "Eğer ABD Başkanı olmak istiyorsanız, sadece bazıları için değil, herkes için çalışmalısınız."

Ünlü talk şovcu David Letterman'ın ''The Late Show'' adlı programına konuk olan Obama, Letterman'ın, ''Romney ne demek istedi. Sosyal aktivitelere katılan zenginler aralarında bunları mı konuşur?" sorusuna, "Neye atıf yaptığını bilmiyorum ama size şunu söyleyebilirim. 2008 seçimlerini kazandığım zaman, Amerikalıların yüzde 47'si (Cumhuriyetçi Parti'nin o dönemki adayı) John McCain'e oy verdi. Bana oy vermedi. Ve seçim gecesinde ben şunu söyledim. 'Bana oy vermemiş olsanız da sizin sesinizi duyuyorum ve sizin başkanınız olmak için elimden geldiği kadar çok çalışacağım'' dedi.

'HATA YAPTIM AMA ÖZÜR DİLEDİM'
Romney'nin, sözlerinin yanlış olduğunu kabul etmesi gerektiğini ima eden Obama, kendisinin de 2008 seçimlerinde yine bir özel bağış toplama etkinliği sırasında söylediği ve yine bir gizli kamera çekimi sonrasında kamuoyuna sızan, "Gelişmemiş kırsal bölgelerdeki bazı kişiler, silaha ya da dine sarılırlar veya kendileri gibi olmayanlara antipati beslerler'' şeklindeki o dönem tartışma yaratan sözlerini hatırlattı.

Obama, "Başkanlık için yarıştığınızda, her zaman mercek altındasınızdır. Hepimiz hata yaparız. 2008 yılında başıma gelen bu olaydan hemen sonra, pişmanlığımı dile getirdim" ifadesini kullandı.

ROMNEY: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM
Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney ise tüm eleştirilere rağmen sözlerinin arkasında durdu. Romney aslında bu sözlerinin, ABD Başkanı Barack Obama ile kendisi arasındaki felsefi farklılığın netleştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Fox News kanalının canlı yayınına katılan Romney sözlerinin arkasında olduğunu belirtti. Romney, bu açıklamasının, federal devletin desteğine giderek artan bağımlılıktan ziyade serbest girişimin gücüne inanışını yansıttığını belirtti.

Devletin giderek büyümesinin ülkeyi tehlikeye attığı ve bunun ''Amerika'dan çok Avrupai bir tarz'' olduğunu savunan Romney, gelir vergisi ödemeyen yüzde 47'lik kesimin bir bölümünün emekli yaşlılar ya da gaziler olduğunu kabul etti.

ntvmsnbc
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Macaristan ana muhalefet partisi Jobbik´in eski Genel Başkanı Gabor Vona´nın, Türkiye´yi neden sevdi

Macar siyasetçiden Neden Türkiye´yi seviyorum klibi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

TSK’dan Kars’ta nefes kesen tatbikat

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019