• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
28 Ağustos 2012 Salı 12:02 | Son Güncelleme:

'Roman'tik operasyon!

'Roman'tik operasyon!

Paris'teki göçmen kampına şafak baskını...

Ağır Roman sorunu... Fransa'nın 'yumuşak karnı' Romanların başkent yakınlarındaki bir kampı daha dağıtıldı. 72 kişilik 'getto'daki operasyon, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı

Fransa'da getto krizi... Başkent Paris yakınlarındaki Evry adlı kasabada bulunan bir Roman kampı dağıtıldı. Polis ekipleri eşliğinde gerçekleştirilen operasyon sonrası Fransız İçişleri Bakanı Manuel Valls yaptığı açıklamada, 'Kamp ortaya çıkan ciddi hijyen sorunları yüzünden kapatıldı' dedi.Şafak baskınıyla birlikte bölgeden uzaklaştırılan 72 Roman'ın sırtlarında yataklarıyla yola düşmeleri sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti.

AB KOMİSYONU DA TEPKİLİ
Fransa'da yaklaşık 20 bin Roman'ın yaşadığını dile getiren sivil toplum örgütü sözcüleri, ortaya çıkan sıkıntıya kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
Hükümetin Romanlara yönelik tutumuna, Avrupa Birliği Komisyonu da sıcak bakmıyor. AB Komisyonu, Fransa'yı sık sık 'Romanlara ayırımcılık' yaptığı gerekçesiyle eleştiriyor. Sosyalist hükümet, geçen hafta da Romanya ve Bulgaristan'dan gelen Romanların yasadışı kamplarını kapatmış ve bu kararla eleştirilerin hedefinde yer almıştı.

Kararlıyız devamı gelecek
Fransız hükümeti, geçen hafta yaptığı toplantının ardından ülkede Romanların iş bulmaları için bir dizi önlem alınmasını kararlaştırmıştı. Aynı toplantıda kampların kararlılıkla kapatılmaya devam edeceği vurgulanmıştı.

<p><span>Bitlis'teki helikopter kazasında şehit düşen 8. kolordu  komutanı korgeneral Osman Erbaş te

Şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kahramanlıkları...

Haftanın Fotoğrafları (26 Şubat- 04 Mart 2021)

Kadın itfaiyecilerin zorlu eğitimi

İstanbul'da ''kısıtlamasız'' ilk cumartesi günü