• $8,1577
  • €9,6452
  • 498.174
  • 1146.81
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Ağustos 2020 Pazar 03:37 | Son Güncelleme:

Riskleri azaltacak 'fay yasası' geliyor

Riskleri azaltacak 'fay yasası' geliyor

Bakan Soylu, Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu'nda yapılan İl Afet Risk Azaltma Planları'nın bir ‘Fay Yasası' ile birleştirileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Çalışma Grupları değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 21. yılında bu haftayı depreme ve Afetlere Hazırlık Haftası olarak değerlendirdiklerini ifade eden Soylu şunları söyledi: “İlk kez Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu’nu topladık. Orada da kendimize bir takım hedefler ortaya koyduk. Biliyorsunuz bundan bir ay önce de Danışma Kurulumuzu toplamıştık. Türkiye’de bir Fay Yasası çıkması zaruretini hep beraber değerlendirdik ve bu konuda bir çalışma ekibi oluşturduk. Meclis ile beraber ona nasıl bir şey sunabiliriz, bizim neye ihtiyacımız var, Fay Yasası itibarıyla ne murat ediyoruz, ne ortaya koymaya çalışıyoruz, İl Afet Risk Azaltma Planlarıyla Fay Yasası’nı bütünleştirmenin nasıl bir önemi var, bunu bir şekilde ortaya koyacağız.”

EV ÖDEVLERİMİZ VAR

Bakan Süleyman Soylu, afet öncesi, sırası ve afet sonrası neler yapılabileceğine yönelik çalışmaların da “ev ödevleri” olduğunu vurgulayarak, “Biz bu ev ödevimizi en iyi şekilde yapma sorumluluğunu taşıyoruz” dedi. Türkiye’nin sadece bir deprem coğrafyası olmadığını, sel, çığ, heyelan ve hortumların da meydana geldiğini hatırlatan Soylu, bu coğrafyada fiziki tedbirler kadar eğitim ve farkındalığın da önemli olduğunun altını çizdi.

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Cephe hattında son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İsviçre'den bisikletleriyle yola çıkan iki turist Kırklareli'ne ulaştı

Kış ayında virüse karşı 5 önlem