• $8,3238
  • €10,0207
  • 478.701
  • 1420
14 Mart 2021 Pazar 00:20 | Son Güncelleme:

Ramazan ayı 2021 ne zaman başlayacak? Ramazan ayı ilk sahur ve teravih namazı ne zaman?

Ramazan ayı 2021 ne zaman başlayacak" Ramazan ayı ilk sahur ve teravih namazı ne zaman"

Ramazan ayı için geri sayım başladı. Rahmet ve bereket ayı ramazanın başlamasına kısa bir süre kalmasıyla, Müslümanlar tarafından kutlanacağı tarih araştırılmaya başlandı. İlk sahur ile birlikte Ramazan Ayı'nın başlayacağı tarih, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvim ile birlikte netlik kazanmış oldu.

2021 Ramazan ayı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bilindiği üzere üç ayların son ayı olarak merakla beklenen Ramazan ayı Müslümanlar için dua etme, oruç tutma, hayır işleri yapma ve sorumluluk alma dönemidir. Ramazan ayı geleneksel olarak yeni bir ay görüşüyle başlar ve İslami takvimde dokuzuncu ayın başlangıcına işaret eder.

Ramazan ayında oruç tutmak, İslam'ın Beş Şartından (temel dini görevler) biridir. Oruç, Ramazan'ın önemli bir parçasıdır ve bu Kutsal zamanda tüm vücut ve sağlıklı zihinler oruç tutmalıdır. Ramazan'ın bitiminden ve özel Ramazan Bayramı namazından önce, tüm Müslümanlar, geleneksel olarak malından Zekat el-Fitr'i yapmalıdır.

Ramazan ayı boyunca Kuran'ın tamamını okumaya teşvik edilmektedir. Bazı Müslümanlar, ayın her gecesi camilerde kılınan ve Kuran'dan bir bölümün okunduğu Teravih olarak bilinen özel dualar ile Ramazan sonuna kadar Kuran'ın tamamını okurlar. Ramazan aynı zamanda hayır işleri için bir aydır. Bazı İslami merkezler ve kuruluşlar, evsizlere yiyecek ve giyecek gibi temel ihtiyaçların verilmesi veya okullara okul ekipmanı bağışlanması gibi yardım etkinliklerinde ve faaliyetlerinde aktif olarak yer almaktadır.

Ramazan, 12 aydan oluşan ve yaklaşık 354 gün süren İslami takvimde dokuzuncu aydır. "Ramazan" kelimesi, Arapça yoğun sıcak, kavrulmuş toprak ve yiyecek ve içecek sıkıntısından türetilmiştir. En kutsal ve mübarek ay olarak kabul edilir. Bu dönemde kavga, dövüş ve savaşa izin verilmez.

2021 RAMAZAN AYI İLK SAHUR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan ayında oruç tutmaya başlayacak müminler, 12 Nisan'ı 13 Nisan'a bağlayan gece sahur yapacak ve 13 Nisan günü yılın ilk orucunu açacak. Yılın son oruç tarihi ise 12 Mayıs Cumartesi olarak belirlendi.

İslami takvim, genellikle ay döngüsü olarak bilinen ayın evrelerini takip eder. Sonuç olarak, Kutsal Ramazan ayı, Miladi takvimde her yıl yaklaşık 10 gün önce düşer.

2021 Ramazan başlangıç tarihinin, Mekke üzerinde ayın görülmesinin ardından 13 Nisan 2021 Salı günü başlaması bekleniyor.

30 gün süren Ramazan, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü sona erecek ve Ramazan Bayramı'nın kutlama günleri 13 Mayıs 2021 Perşembe günü başlayacak.

İLK TERAVİH NE ZAMAN?

Mübarek üç aylardan sonuncusu olan Ramazan ayında oruç tutmaya başlayacak Müslümanlar 12 Nisan ilk teravih namazını kılacak.

Ramazan Ne Zaman Başlıyor?

İlk teravih, 12 Nisan 2021 Pazartesi akşamı kılınacak. Ramazan ayı 13 Nisan tarihinde başlayacak

Ramazan Ne Kadar Sürer?

30 gün

Ramazan Ne Zaman Biter?

12 Mayıs 2021 Çarşamba

Kadir Gecesi Ne Zaman?

8 Mayıs 2021 Cumartesi günü kutlanacak

2021 RAMAZAN AYI SON GÜNÜ (AREFE GÜNÜ)

Yayınlanan dini takvimde ayrıca Ramazan ayının bitiş tarihi de yer aldı. Takvime göre 12 Mayıs Çarşamba (arife günü) akşamı, Ramazan ayı son bulacak ve ardından Ramazan Bayramı kutlanacak.

Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlar?

13 Mayıs 2021 Perşembe

Not: Bölgesel adetler veya ay manzaraları, tatil için belirtilen tarihten önceki gün günbatımında başlayan İslami bayramların tarihinin farklı olmasına neden olabilir. İslami takvim aydır ve günler günbatımında başlar, bu nedenle Yeni Ay'ın ilk ne zaman görüldüğüne bağlı olarak bir günlük hata olabilir.

<h3>EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ</h3><h3><span>Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekl

Haftanın Ekonomi Başlıkları... Market Genelgesi neden yayınlandı?

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı