• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
19 Ocak 2020 Pazar 12:20 | Son Güncelleme:

Rahşan Ecevit kaç yaşındaydı, neden öldü? Rahşan Ecevit kimdir, nereli? İşte hayatı

Rahşan Ecevit kaç yaşındaydı, neden öldü" Rahşan Ecevit kimdir, nereli" İşte hayatı

Rahşan Ecevit kimdir, kaç yaşındaydı? sorusu yoğun bir şekilde aratılmaya başladı. Türk siyasetçi, yazar Rahşan Ecevit hayatını kaybetti. 1946 yılında eski başbakan Bülent Ecevit'le evlenen Rahşan Ecevit 97 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Ecevit, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusudur. Yazarlık, ressamlık ve siyasetle uğraşan Ecevit, çok iyi derecede ingilizce biliyordu. 4 Haziran 2009 yılında kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den istifa etti ve 17 Ocak 2010 yılında Demokratik Sol Halk Partisi'nin 2. Genel Başkanlığına seçildi. İşte Rahşan Ecevit’in hayatı…

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti... Rahşan Ecevit kimdir, kaç yaşındaydı? sorusu da merhumun hayatını merak edip öğrenmek isteyen kişiler tarafından aratılmaya başladı. 1923 yılında Bursa’da dünyaya gelen Rahşan Ecevit 1946 yılında Bülent Ecevit ile evlendi. Ressamlık, yazarlık ve siyasetle uğraşan Ecevit, Demokratik Sol Parti ve Demokratik Sol Hal Partisi’nin kurucusudur. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşen bir ailenin çocuğu olan Ecevit Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur. Peki, Rahşan Ecevit nereli? İşte hayatı...

RAHŞAN ECEVİT KİMDİR, KAÇ YAŞINDAYDI?

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in ona karşı sevgisini anlatmak için "El ele büyüttük" şiirini yazdığı, Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden Rahşan Ecevit, 97 yaşında Ankara'da vefat etti.

Türk siyasetine damga vurmuş kadın siyasetçilerin başında gelen Rahşan Ecevit, bir süredir tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (GATA), 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Ressam, yazar ve siyasetçi kimliği ile tanınan Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanlığını üstlendi.

Selanik'ten Giresun'un Şebinkarahisar ilçesine yerleşen bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit, Robert Koleji'nden mezun oldu. İyi derecede İngilizce bilen Rahşan Ecevit, aynı okulda okuduğu Bülent Ecevit ile 1946'da evlendi. Bülent Ecevit'in ölümüne kadar eşinin yanından hiç ayrılmayan Rahşan Ecevit'in eşine duyduğu sevgisi de en az siyasi yaşantısı kadar çok konuşuldu.

Şair kimliği ile de bilinen Bülent Ecevit, eşi Rahşan Ecevit'e sevgisini ona yazdığı "El ele büyüttük sevgiyi" şiiriyle anlatmıştı.

Bülent Ecevit, eşine olan sevgisini "gökler gibi sardı dünyayı/yağmur gibi sızdı dünyaya/dünya kadar oldu sevgimiz. El ele büyütüp el ele derdik/ El ele derip insana verdik/verdikçe çoğalan sevgimizi" dizeleriyle anlatmıştı.

Rahşan Ecevit, Kadir Çelik'in yazdığı "Rahşan Ecevit Anlatıyor: Bülent'imle Bir Ömür" kitabında eşi Bülent Ecevit ile evliliğine ilişkin şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Evet biz mutlu olduk. Bir de şöyle düşünüyorum. Yani çok sıkıntılı günler geçirdik, siyasi açıdan zor günler geçirdik. Mitinglerimize gelince büyük tehlikeler atlattık mitinglerimizde falan. Yani üstümüze silahlar çevrildi, taşlar atıldı, sopalar kullanıldı falan filan ama hep mutlu olduk."

Eşinin ölümü sonrası Emrehan Halıcı ile Bülent Ecevit Vakfı'nı kuran Rahşan Ecevit, vefatına kadar vakıfta çalışmalarını sürdürdü.

Rahşan Ecevit'in yazdığı "Pülümür'de Aşk" adlı roman, 2002'de tiyatroya uyarlanmıştı.

- DSP'yi kurdu

Rahşan Ecevit, 14 Kasım 1985'te Demokratik Sol Parti'yi (DSP) kurdu ve genel başkanlığını üstlendi. O dönemde siyasi yasaklı olan Bülent Ecevit, DSP'nin 14. yıl dönümünde, kuruluşlarını şöyle anlatmıştı:

"12 Eylül döneminde de yoğun bir demokrasi mücadelesi verdik. Mücadelenin güçlüklerini göze alamayanlarla yollarımız ayrıldı ve DSP'yi kurduk. Ben o sırada yasaklıydım. Partinin kuruluşuna Rahşan Ecevit öncülük etti. Çok zor koşullarda Genel Başkanlığı üstlendi. Rahşan Ecevit'in, kurucusu olduğu Köylü Dernekleri'nden  gelen örgütlenme deneyimi vardı. O deneyimini DSP'ye aktardı."

Rahşan Ecevit, 4 Haziran 2009'da istifa etti. 17 Ocak 2010'da kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi'nin 2'nci Genel Başkanlığına seçildi. Ecevit, 22 Mayıs 2010'da 33. CHP Kurultayı'na bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıklamıştı.

 

<p>Ermenistan sabah saatlerinde başlattığı saldırıda sivilleri hedef aldı. AA Bakü Muhabiri Ruslan R

Ermenistan Azerbaycanlı sivilleri hedef aldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

27 Eylül altın fiyatları ne kadar oldu? Gram ve çeyrek altın fiyatları...