• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Temmuz 2020 Cuma 16:34 | Son Güncelleme:

Mehmet Boynukalın kimdir, aslen nerelidir? Ayasofya Camii baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın biyografisi...

Mehmet Boynukalın kimdir, aslen nerelidir" Ayasofya Camii baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın biyografisi...

Fethin nişanelerinden biri olan Ayasofya Camii baş imamı olarak Prof. Dr. Mehmet Boynukalın atandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yüksek lisans ve doktorasını İslam Hukuku alanında yapan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ı Ayasofya Camii baş imamı olacağını açıkladı. Fıkıh alanından birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın Mısır'da bulunan El-Ezher'de lisans eğitimini tamamlamıştır.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii baş imamı için Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ı atadı. Mısır,  El-Ezher'de yüksek lisans eğitimi tamamlayan  Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi'nde İslam Hukuku alanında yapmıştır. 86 yıl süren hasret sonrası Ayasofya'nın Camii olmasın ardından ibadethanenin baş imamı olarak Prof. Dr. Mehmet Boynukalın uygun görüldü.

PROF. DR. MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne ataması yapılan imam ve müezzinlerin her biri alanında önemli çalışma ve başarılarıyla tanınıyor.

Tarihi yapının Baş İmamı Kurra Hafız Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.

İstanbul'da 1971 yılında doğan Boynukalın, 1992'de el-Ezher Üniversitesi'nden mezun oldu. 1995'te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezini tamamlayan, "Fıkıh Usulünde Yenilenme İhtiyacı ve Ortaya Çıkardığı Tartışmalar" başlıklı teziyle 1999'da İslam hukuku doktoru olan Boynukalın, 2000-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen tefsir projesinde uzman olarak çalıştı.

Bu sırada İmam Maturidi'nin meşhur tefsiri "Te'vilatu'l-Kuran" adlı eserin ilmi neşir projesinde yer alan Boynukalın, 2001-2006 yılları arasında İngiltere'de bilimsel araştırmalarını sürdürdü.

Prof. Dr. Boynukalın, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı. 2011'de İslam hukuku doçenti olan ve 2018'de de profesör ünvanı alan Boynukalın'ın, Hanefi Mezhebi'nin kurucu imamlarından İmam Muhammed eş-Şeybani'ye ait, mezhebin temel eseri el-Asl'ın ilmi neşrini gerçekleştirmesinin yanı sıra telif ettiği çok sayıda Türkçe ve Arapça kitap, makale ve ansiklopedi maddesi bulunuyor.

Arapça ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hıfzını ve kıraat ilmi tahsilini Dülgerzade Camisi İmam Hatibi Merhum Rizeli Kurra Hafız İbrahim Gündoğar Hocaefendi'de tamamladı. Boynukalın, evli ve dört çocuk babası.

Ayasofya müezzini Mehmet Hadi Duran kimdir? Mehmet Hadi Duran hangi görevlerde çalışmıştır?

Alpcan Çelik kimdir, kaç yaşında? Ayasofya Camii Müezzini oldu!

Ayasofya imamı Bünyamin Topçuoğlu kimdir? Bünyamin Topçuoğlu kaç yaşında?

Şükrü Asıleren kimdir? Ayasofya müezzini Şükrü Asıleren kaç yaşında, nereli?

Ayasofya İmamı Ferruh Muştuer kimdir? Ferruh Muştuer kaç yaşında ve nereli?

<p>İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarındaki 6,6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesinde yıkılan

Halim Sarı 26 saat sonra enkazdan kurtarıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Burçlar kasım ayına nasıl başlayacak? 31 Kasım 2020 burç yorumları

Ülkelerin ilginç deprem efsaneleri