• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
25 Nisan 2021 Pazar 02:28 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Osman Birol Özgümüş: Sırası gelen aşı yaptırsın! Hastanelik etmiyor, ölümleri engelliyor

Prof. Dr. Osman Birol Özgümüş: Sırası gelen aşı yaptırsın! Hastanelik etmiyor, ölümleri engelliyor

Türkiye'de aşılama 21 milyonu aştı. Ancak uzmanlar aşı karşıtlığının artmasından endişeli. Aşının hastalığın ağır seyretmesini ve ölümleri engellediğini dile getiren Prof. Özgümüş, “Sırası gelen herhangi bir aşıyı seçip olsun” dedi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sağlık çalışanlarının yüzde 14'ü, 65 yaş üstü vatandaşların ise yüzde 23'ü aşı tanımlandığı halde yaptırmamış görünüyor. Aşı karşıtlığı salgın döneminde toplum sağlığını ve Kovid'le mücadeleyi tehlikeye atıyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Birol Özgümüş, aşı karşıtlığının kendilerini kaygılandırdığını belirterek, pandeminin bitmesi için toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini ifade etti. Özgümüş, "Türkiye'de farklı teknoloji ile üretilmiş 2 aşı var. Bu aşıların her ne kadar bulaşı engellemediği bilinse de hastalığın ağır seyretmesini, yoğun bakıma düşüşü ve ölümleri engelleyeceğini biliyoruz. Bu faz çalışmaları ve diğer aşı sonrası yapılan çalışmalarla ortaya konuldu. O yüzden vatandaşlarımız herhangi bir aşıyı seçip mutlaka olsunlar" dedi.

'ÇİFT MASKE KULLANIN'

Kurallara uyulması çağrısında da bulunan Prof. Dr. Özgümüş, "Kapalı yerlerde 10 dakikadan fazla kalmayın, mutlaka çift maske takın. Maskenin kalitesi de çok önemli. Özellikle orta kısmı 300 nanometreden küçük partikülleri süzen meltblown tabakası olan maske kullanın. Lütfen bu Ramazan'ı evimizde geçirelim. Kalabalık buluşmalardan uzak duralım" diye konuştu.

ROMATİZMA HASTALARI RANDEVUYU AKSATMASIN

Romatizma hastalarının tedavi nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullandığını anlatan Romatoloji Uzmanı Dr. Zühre Sarı Sürmeli, bu kişilerin mutlaka Kovid aşılarını olması gerektiğini belirtti. Sürmeli, "Kovid gibi şiddetli bir enfeksiyon, bizim hastalarımızda daha şiddetli seyredebilir. Bu kişilerde ağır zatürreeler, hastaneye yatışlar ve ölüm oranları diğer kişilere oranla daha fazla. Normal bir insanın aşı olmasıyla romatizma hastasının aşı olması birbirinden farklı sonuçlar doğuruyor. Romatizma ilacı kullanan hastaların aşılarının oluşturduğu antikor yanıtları daha az olabiliyor" diye konuştu.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı