• $7,4422
  • €9,0046
  • 411.146
  • 1531.05
08 Eylül 2020 Salı 10:32 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Koronavirüse yakalananlarda yaş ortalaması düşüyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Koronavirüse yakalananlarda yaş ortalaması düşüyor
DHA

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınının başından bu yana 15 yaş ve altı 12 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, hastalanan grupta ağır ya da hafif, gençlerin ve çocukların daha fazla bulunmaya başladığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınının başından bu yana 15 yaş ve altı 12 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, "Hastalanan grupta ağır ya da hafif, gençler ve çocuklar daha fazla bulunmaya başladı. Virüs bu yaş grubunda pozitif; ancak ağır seyretme olasılığı, yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar kadar yüksek değil" dedi.

DHA'da yer alan habere göre, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında hasta yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Pandeminin başından bu yana Covid-19 nedeniyle 15 yaş ve altında 12 çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olanlar, hayatını kaybedenler ya da hastalığı ağır seyredenlerde durumun çok değişmediğini söyledi.

İlk yapılan çalışmalarda çocukların hastalığa az yakalandığına ve daha az bulaştırdığına ilişkin elde edilen sonuçların sokağa çıkma yasaklarına denk geldiği için yanıltıcı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, şunları kaydetti:

Çocuklar özellikle o dönemde dışarı çıkmadığı için zaten virüsle karşılaşma olasılığı çok düşüktü. Ancak birçok ülkede özellikle okul öncesi ve kreşlerin açıldığı dönemden sonra yapılan çalışmalar gösterdi ki; bu düşünce tamamen yanlış; çocuklar da hastalanıyorlar."

Koronavirüsün çocuklardaki etkilerinin yetişkinlerden daha hafif seyrettiğini ve çocukların ölüm oranlarının daha düşük olduğunu ifade eden Ceyhan, bulaştırma açısından ise çocukların da en az yetişkinler kadar risk taşıdıklarının altını çizdi.

"CİDDİ KOMPLİKASYON ORANI BİNDE 1"

Prof. Dr. Ceyhan, adolesan yaş grubunun (10-19 yaş arası) yetişkinlerden daha bulaştırıcı olduğunu belirtti. Özellikle adolesan yaş grubunun davranış ve hareketlerinin kontrolünün zorluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

"O yüzden ilk zamanki düşünceler tamamen değişmiş durumdadır. Çocuklar eğer bu virüsü alırlarsa, belki oran olarak düşük olacak; ama ciddi sayıda çocuğun riskli olarak bu hastalığı ağır geçirebileceğini artık biliyoruz. Şöyle düşünün; diyelim Türkiye'de 1 milyon çocuk hastalandı. Ciddi bir komplikasyon binde 1 nadir görülüyor. Ama bu bize bin tane çocuğun o ağır komplikasyona yakalanacağını gösterir. Dolayısıyla artık çocuklara birkaç ay öncesine göre daha farklı gözle bakıyoruz. Bu hastalık riski yönünden eskiye göre daha riskli olduğunu düşünüyoruz. Şimdi de yaşlı hastalar daha ağır seyrediyor, ölüm oranı daha yüksek. Bu durumda bir değişiklik olmadı. Ama hastalanan grupta ağır ya da hafif, gençler ve çocuklar daha fazla bulunmaya başladı. Virüs bu yaş grubunda pozitif; ancak ağır seyretme olasılığı, yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar kadar yüksek değil."

"UZUN DÖNEMDE NASIL BİR ETKİ BIRAKIYOR BİLMİYORUZ"

Prof. Dr. Ceyhan, gençlerde ve çocuklarda hastalığın bilinen çoklu sistem inflamatuar sendromuna yol açabileceğini söyledi. Çoklu sistem inflamatuar sendromunun, çok nadir görülen görüldüğü zaman ciddi oranda ölüme yol açan ve ağır seyreden bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, "Hastalığın yoğunluğunun arttığı dönemlerde daha çok ortaya çıkıyor. Bazı iddialarda da bulundu; çocuklarda birkaç ay sonra bazı kalp ve ciğer bulgularının olduğu ifade edildi. Ancak henüz teyit edilmedi." dedi.

Çocukların ve yetişkinlerin izlenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ceyhan, "Uzun dönemde bunlarda nasıl bir etki bırakıyor, bilmiyoruz. Ancak viral enfeksiyonlar genellikle üstüne bir bakteri enfeksiyonu eklenmezse, herhangi bir sekel (bir hastalıktan kalan doku bozukluğu) genellikle bırakmıyor, tamamen iyileşiyor. Ama bu hastalık özelinde bunu söyleyebilmek için bu hastaları izlemek lazım" ifadelerini kullandı.

"BULAŞTIRMA ORANI ARTTI"

Yayılım oranı ile ilgili ilk başta sokağa çıkma yasakları varken oranın düşük çıktığını kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, "Bulaştırma kat sayısı 1'in altında çıkıyordu, genel toplumda 2 ya da 3 iken. Amerika'da bir çalışma yapıldı; bir yaz kampında yayılım oranı 4'ün üzerinde çıktı. O yüzden genel anlamda yetişkinlerden farklı olmadığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

<p>Röportaj: Yasemin  İLAN</p><p>Yeşilçam'ın iki ünlü ismi Avni Dilligil ile Belkıs  Dilligil

Çiçek dilligil'den yıllar sonra gelen itiraf

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı