• $8,3486
  • €10,2018
  • 501.122
  • 1460.73
11 Nisan 2021 Pazar 15:10 | Son Güncelleme:

Prens Philip'in yaklaşık bir asırlık doğum belgesi ortaya çıktı

Prens Philip'in yaklaşık bir asırlık doğum belgesi ortaya çıktı

Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth'in eşi Prens Philip önceki gün hayatını kaybetmişti. Yaklaşık bir asır sonra Philip'in doğum belgesi ilk kez gün yüzüne çıkarıldı.

Bir süredir sağlık sorunu yaşayan Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth'in eşi Prens Philip önceki gün 99 yaşında hayatını kaybetti. Edinburgh Dükü Prens Philip'in doğum belgesi, Yunanistan'da doğduğu villaya yakın bir arşivde, İngiliz medyasından Daily Mail tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

HaberTürk'te yer alan bilgilere göre, belgenin, Yunanistan'daki Korfu Adası'ndaki Spiriodon Tryfonas adlı bir rahip tarafından, modern Yunancanın bir versiyonu olan 'Katharevousa Greek' dilinde elle yazıldığı ifade edildi.

Yerel medya, arşiv merkezindeki çalışanların gazeteye, Prens'in doğumunun kaydedildiği deri ciltli kitaba erişim izni vermeyi kabul ettiğini aktardı.

AYRINTILI ŞEKİLDE DOĞUMU ANLATILIYOR

Yaklaşık bir asırdır saklanan doğum belgesinde, Prens Philip'in 28 Mayıs 1921'de saat 10'da doğduğu detayları yer alıyor.

Prens Philip'in resmi doğum tarihi 10 Haziran 1921 olsa da uzmanlar, doğumunun 20'inci yüzyılın başlarında, Yunanistan'da hala kullanılmakta olan eski Jülyen takvimi kullanılarak kaydedildiğini ifade ediyor.

Öte yandan belgede, Prens Philip´in Yunan Ortodoks Kilisesi'ndeki vaftizi sırasında, 'Philippos' adı verildiği belirtildi. Kraliçe Elizabeth ile 73 yıl boyunca evli kalan ve Kraliçe´nin en büyük dayanağı olarak bilinen Philip, Edinburgh Dükü unvanına sahipti.

Prens Philip'in cenaze töreni 17 Nisan'da düzenlenecek.

Ziraat Türkiye Kupası sahibini buluyor. Fraport  TAV Antalyaspor ile Beşiktaş, İzmir'de karşı karşıy

Antalyaspor-Beşiktaş Maç Önü

İstanbul'da, kısıtlaması öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı