• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
21 Şubat 2013 Perşembe 17:06 | Son Güncelleme:

Poyrazköy hakiminden krize neden olan yazı

Poyrazköy hakiminden krize neden olan yazı

Poyrazköy Davası'nda üye hakimin bakanlığa gönderdi yazı avukatların duruşma salonunu terk etmesine neden oldu.

Seda KILIÇ

Poyrazköy Davası'nda üye hakimin bakanlığa gönderdi yazı krize neden oldu.Yazıda hakim, ‘CD’lerin imajlarının arama sırasında alınmasının delilin sıhhatini etkilemeyeceği, özel bilirkişi raporlarının CD’lerin içeriği ile oynanmış izlenimi vermeye çalıştığı ve avukatların askeri savcılığın hazırladığı raporu, manipüle amaçlı mahkemeye sunduğu’ değerlendirmelerini yaptı
 
Poyrazköy Davası'nın tutuklu sanıkları Ercan Kireçtepe, Erme Onat ve Eren Günay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Bu başvurunun ardından Adalet Bakanlığı, mahkemeden AİHM’ne savunma yapmak için dava hakkında bilgi istedi. Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu’nun izinli olması nedeniyle üye hakim Mehmet Hamzaçebi imzalı yazı ile bakanlığa yazılan 3 sayfalık dava özeti duruşmada krizi neden oldu. 
 
İŞTE HAKİMİN SANIKLARI KIZDIRAN YAZISI
 
AİHM’e başvuran sanıklar, aramalarda ele geçirilen CD ve DVD’lerin yasa gereği o anda imajlarının alınmamasını eleştirdi. Hakim Hamzaçebi ise bu iddiaya şöyle cevap verdi: “Aramalarda ele geçirilen CD ve DVD ile ilgili arama yapılan yerde o zamanki teknik donanım itibariyle bulunacak materyalin mahiyeti önceden bilinmemesinden ötürü el konulan CD ve DVD’lerin imajları alınamadı."
Hamzaçebi yazısında, CD ve DVD’lerin imajlarının emniyette alınmasının, bu CD ve DVD’lerin usule aykırı elde edildiği ve sıhhatini etkileyeceği anlamına gelmediğini vurguladı.

 
Hakim Hamzaçebi, sanıkların “özel bilirkişinin ‘CD ve DVD’lerle oynanmış olabileceği’ yönündeki raporlarla ilgili iddialarını, ‘mahkeme tarafından aldırılan ve yeterli görülen raporların sıhhatini etkilemek’ olarak değerlendirdi. Hamzaçebi, “Usulüne uygun arama sırasında sanık Levent Bektaş’ın ofisinde ele geçirilen CD ve DVD’lerin içeriği ile ‘oynanmış izlenimini uyandırmak amacıyla’ kendi özel istekleri doğrultusunda özel olarak Tevfik Koray Peksayar isimli şahsa düzenleme tarihi içermeyen rapor tanzim ettirerek dosyaya sunmuştur" ifadelerini kullandı. 
 
Dava kapsamında dosyada bulunan hard disk ile ilgili askeri savcılığın hazırladığı rapora da değinen Hamzaçebi, “Askeri savcılık tarafından hazırlanan raporun, manipüle amaçlı olarak bir kısım sanıklar ve müdafiler tarafından mahkememiz dosyasına bilgi mahiyetinde sunularak CD ve DVD’lerin hash değerleri ile oynandığı izlenimini vermeye çalışılmıştır" değerlendirmesini yaptı.
 
AVUKATLAR SALONU TERKETTİ

Mahkemeye reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için verilen aranın ardından üye hakim Mehmet Hamzaçebi’nin heyetle birlikte duruşmaya girdiğini gören avukat Celal Ülgen söz istedi. Üye hakimin tarafsızlığını kaybettiğini ve heyetin değişmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu heyetin artık tarafsız olduğuna inanmıyoruz ve avukatlar olarak salonu terk ediyoruz" dedi. Hakim Hamzaçebi  ise avukatları yasayı çiğnemekle itham etti. Salonu terk eden avukatlar ise yasayı Hamzeçebi'nin çiğnediğini belirterek hakimi objektif olmamakla suçladı.

AMİRALLERE SUİKAST DİYE BİR DAVA YOK

Sadece iki avukatın kaldığı salonda duruşmaya devam edilirken, tutuklu sanık Deniz Cora, amirallere suikast dosyasında suikastın hedefi olarak belirtilen eski Deniz Kuvvetleri Komutanları emekli Oramiraller Metin Ataç ve Eşref Uğur Yiğit'in tanık sıfatıyla dinlenilmelerini talep etti. Bu talebe üye hakim Mehmet Hamzaçebi “Şu anda Amirallere Suikast diye bir dava yok" karşılığını verince Cora’nın oğlu Burak Cora “Amirallere suikast davası diye bir dava yoksa bu adamlar neden yargılanıyor" diye bağırdı. Yaşanan ikinci gerginlik Burak Cora'nın salonun dışarı çıkartılmasıyla sona erdirildi.

<p>PKK'yı reddeden bir kişi HDP'nin içinde barınabilir mi?</p><p><br></p><p>HDP Millet İttifakı'na g

CHP'den HDP'ye 'bakanlık vaadi' tartışması

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti