• $7,2125
  • €8,8309
  • 414.332
  • 1478.35
28 Ağustos 2012 Salı 11:26 | Son Güncelleme:

Piyasa Bernanke'yi bekliyor, tüm gözler Jackson Hole'da

Piyasa Bernanke'yi bekliyor, tüm gözler Jackson Hole'da

ULUSLARARASI piyasalarda Fed Başkanı Ben Bernanke'nin cuma günü Jackson Hole konferansında vereceği mesajlar beklenirken, parasal genişleme konusunda işaret verip vermeyeceği yatırımcıların beklemede kalmasına neden oluyor.

Piyasadaki ağırlıklı görüş Bernanke'nin Fed'in politika seçeneklerini anlatıp tahvil alımı için net bir şey söylememesi, ancak Fed'in eylül ayındaki toplantısında bazı önlemler alınabileceğine dair ipuçları vermesi yönünde oluşuyor. Bernanke'nin genişleme yönünde vereceği bir mesaj ya da atılacak somut adımlar hakkındaki açıklamaları piyasaları uçurabilir... Dünyanın önemli ülkelerinin Merkez Bankası Başkanları, Maliye Bakanları, akademisyenler ve bankacılar her yıl ağustos ayının son perşembe günü akşamı ABD'nin Wyoming Eyaleti'nin küçük bir kasabası olan Jackson Hole'da toplantı yapıyor.

BAŞÇI DA GİDİYOR
1978'DEN beri ekonomi kurmaylarını ağırlayan Jackson Hole, bölgede bir tatil kasabası olarak biliniyor. Bu kasabada her yıl oldukça önemli konular masaya yatırılıyor. 2010'da yapılan toplantıda kriz döneminin en önemli kararlarından biri alınırken, Fed kasım ayında 600 milyar dolarlık ikinci parasal genişleme programına başlamıştı. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da katılacak.

DRAGHI KATILMIYOR
AVRUPA Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından bu hafta düzenlenecek Jackson Hole konferansına yoğun iş temposu nedeniyle katılmayacak. ECB sözcüsü, Draghi'nin katılmayı planladığı konferansa katılmaktan vaz mı geçtiği sorusuna, 'Doğru, gelecek birkaç gün iş yükü çok ağır olacak' dedi. Almanya'nın merkez bankası Bundesbank ise Başkanı Jens Weidmann'ın konferansa katılacağını söyledi.

<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Muş'ta tipi nedeniyle mahsur kalan 100 kişi kurtarıldı

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti